obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Nastal čas ve vaší podcastové kariéře pohrát si s barvičkami! Právě „color time“ je pro řadu podcasterů oblíbenou součástí brandingu. Vaše barvy jsou stavebními kameny vaší značky. Jsou základem, na němž vyroste váš brand. Upřímně řečeno, této fázi netřeba věnovat spoustu času a myšlenek: nicméně sestavit si barevnou paletu je důležité, abyste mohli dělat všechno ostatní.

I kdyby vaše vaše show již běžela, je namístě zvolit si barvy pro brand. Můžete použít barvy z toho, co již máte, abyste informovali ostatní. Díky tomu budoucnost vašeho brandingu nebude vypadat jako amatérský blog, kde například v hlavičce je obrázek červeného ptáka, pak modré titles a ostatní text zelený. To vše na růžovém pozadí.

Co je to paleta barev?

Paleta barev je přesně to, jak to zní: skupina barev sestavená za účelem jejich společného použití.

Barevné palety používá široká škála umělců: od návrhářů uživatelského rozhraní po malíře. Barvy si je důležité předem naplánovat, jinak byste mohli skončit s protichůdnou barvou, která srazí zbytek dolů.

Pamatujte: když vytváříte podcast, budujete značku. Aby tato značka fungovala společně, potřebujete sadu barev, které vydávají dojem a vzhled, jaký chcete.

Barevná paleta - cover

Pochopte barvy pro tvorbu optimální podcastové barevné palety

Než se dostaneme k problematice volby barevné palety pro podcast brand, tak si promluvíme o barvě obecně.

Možná vás překvapí, že barva má váhu a význam přesahující otázku „jaká je vaše oblíbená barva“. Stejně jako vůně, chuť, zvuk a dotek, i barva dovede vyvolat emoce. Například…

Červená – psychologie barev pro brand

Čercvená je barvou hněvu a zuřivosti, ale také znamená vzrušení a dobrodružství. Pokud má politik červenou kravatu, můžete k němu být skeptičtí, ale když před randěním použijete červenou rtěnku a obujete si červené lodičky, může vám to dodat sebevědomí.

Červená v horrorových scénách

Žlutá – psychologie barev pro brand

Žlutá je barva zářícího slunce. Symbolizuje optimismus, štěstí a navozuje celkový pocit hravosti. Nicméně touto barvou také barvíme taxíky, silniční čáry a značky jako varovný symbol, případně jako poutač pozornosti.

Žlutá barva - psychologie

Černá – psychologie barev pro brand

Černá dodává věcem nádech sofistikovanosti, dokonce elegance. Ale používáme ji také k symbolizaci temnoty a hrůzy: zvláště ve spojení s různými odstíny šedé a tmavě červené. Je pravděpodobné, že je v ní zahalena vaše oblíbená kriminálka.

Černá - psychologie barev

Růžová – psychologie barev pro brand

Růžová je tradiční barva feminismu, symbolizující romantiku a smyslnost. Čím více se touto barvou přibližujete červené, tím více bývá sexy.

Růžová - psychologie barev

Modrá – psychologie barev pro brand

Je velmi oblíbená barva pro loga. Představuje důvěryhodnost a spolehlivost. Není překvapivé, že mnoho startupů a společností ve finanční oblasti inklinuje k variantě modré.

Psychologie barev - modrá

Toto jsou pouze špičky ledovce teorie barev; v žádném případě nejde o úplný seznam. Incredible Art má jeden z nejsnadněji srozumitelných příspěvků na základní úrovni o významu barev a variacích napříč kulturami.

Jak si vytvořit vlastní paletu barev pro podcastový brand

Nemusíte být kreativní génius nebo zkušený návrhář značky, abyste si vytvořili vlastní barevnou paletu. Ve skutečnosti to může udělat téměř každý: nezávisle na tom, jak je znalý teorie barev. (A pokud se na to přesto necítíte, nechte si poradit od nás: Zábavných médií.)

Pokud jde o nalezení dokonalé barevné palety, existují neomezené možnosti. Ale pro začínající brand designery doporučujeme použít jednu z těchto tří velmi jednoduchých metod:

1. Projděte si trendy palety – jak na paletu barev pro podcast

Žádné zkušenosti ani nápady ohledně brand palety? Žádný problém!

Coolors – který je zcela zdarma – má celou „Explore sekci“ věnovanou poskytování populárních barevných palet pro inspiraci.

Coolors - barevné palety

Snímek obrazovky trendy barevných palet od Coolors.

Můžete si vybírat zcela bez omezení a použít ji dle vašich představ. Nebo můžete začít s premade paletou a modifikovat ji, dokud nepřijdete na perfektní kombinaci pro váš brand. Pokud neznáte hexadecimální kódy pro barvy, jsou to kódy, které grafici používají, aby zajistili, že barvy zůstanou konzistentní při každém použití.

Coolors logo

2. Vytáhněte barvy z inspirativního obrázku – jak na paletu barev pro podcast

V případě mnoha podcasterů pochází inspirace pro brand z obrázků. „Jednou jsem strávil celé odpoledne probíráním starých plakátů k filmům o příšerách, abych vytvořil dokonalou paletu,“ sděluje svou zkušenost Tae Haahr.

Naštěstí to nemusíte dělat takto složitě. Coolors i Canva mají nástroje pro výběr barvy obrázku, které vám umožní nahrát obrázek podle vašeho výběru a extrahovat z něj barevné kódy.

Canva poutač

Snímek obrazovky nástroje pro výběr barvy obrázků v aplikaci Coolors

Snímek obrazovky nástroje pro výběr barvy obrázků v aplikaci Coolors

Takovou kombinaci pak můžete použít jako vaši paletu, případně ji upravit a vytvořit něco, co více souzní s charakterem vašeho brandu.

3. Hrajte si s vašimi oblíbenými barvami – jak na paletu barev pro podcast

Jedná se o časově nejnáročnější metodu ze všech tří, takže ji doporučujeme až jako poslední možnost. Nicméně pokud nikde jinde nenajdete inspiraci, pak jednoduše začněte figurativně házet na zeď plechovky barev Uvidíte; třeba vás něco trkne.

Jak vypadá hotová paleta?

Když se podíváte na marketingové materiály společnosti, je pravděpodobné, že poznáte pouze jednu nebo dvě barvy z jejich brand palety. Každá značka má dvě nebo tři základní alias hlavní alias primární barvy, které reprezentují většinu materiálů, a nimiž se setkáte.

Stejně jako u ostatních prvků brandu, neexistuje správný ani špatný způsob, jak vytvořit paletu barev. Neměli krást paletu od jiné značky, ale jinak je svět barev je opravdu jen na vás.

Pojďme se podívat na několik hotových palet:

Příklad 1. barevné palety

Barevná paleta - příklad

I když je v této paletě osm barev, je zcela jasné, že se zaměřuje na oranžovou a žlutou, s několika studenými barvami, které poskytují doplňkový tón.

Zde primární barvu reprezentuje „Bezpečná oranžová (Safety Orange)“ (#F66B18) s primární barvou akcentu jako „Cyber ​​Yellow“ (#FFCD00).

„Světle zelená“ (#8FE388) se používá, když potřebujete nechat něco vyniknout, a „Gunmetal“ (#213037) slouží jako akcentující text, zatímco „Smokey Black“ (#1C1515) – která byla jednoduše vytvořena zastíněním svého světlejšího protějšku  – slouží jako základní text.

Víme, že to vypadá jako velká barevná paleta, se kterou se dá hodně pracovat. Nicméně pro publikum, hotový brand materiál ve skutečnosti zahrnuje pouze oranžovou, žlutou a příležitostně zelenou. Ale rozšířená paleta umožňuje trochu více customizace, když potřebuji něco, co by sedělo mnohem hladce.

Příklad 2. barevné palety

2. příklad barevné palety

Tato druhá barevná paleta je speciálně navržena pro podcast. Obsahuje neuvěřitelných 10 barev, ale většina z nich není často uváděna.

Na rozdíl od „Gunmetal“ a „Smokey Black“ z poslední uvedené palety, nebyla žádná z těchto barev vytvořena stínováním svých protějšků nahoru nebo dolů. Místo toho byly téměř všechny utvořeny kombinací dvou sousedních barev, aby vznikl hladký přechod z jedné strany palety na druhou. Dvě malé výjimky z tohoto jsou „Acid Green“ a „Turquoise“, které obě dostaly téměř neonový povrch, což je nechá o něco více vyniknout.

Hlavní barvy použité z této palety jsou anglická fialová (English Violet) a kyselá zelená (Acid Green).

Zelená žlutá pastelka slouží především jako akcent webu, přičemž převážnou část textu tvoří Xiketic. Zbývající barvy jsou použity jako požadované akcenty, ale nehrají významnou roli.

Existuje jedna další barva, která se zobrazuje v podcast brandingu, nicméně ta není uvedena na paletě. Jde o bledou, zářící žlutou. I když hraje důležitou roli v coveru podcastu, nebyla zahrnuta na paletu, protože ji autoři nezamýšleli obsáhnout do jakéhokoli marketingového materiálu.

Tipy pro vytvoření barevné palety

Vytváření barevné palety pro váš podcastový brand nemusí být zrovna atraktivní, zábavnou činností. Při tvorbě je každopádně třeba mít na paměti několik věcí…

Pečlivě si vyberte tmavý odstín

Vaše barevná paleta by měla zahrnovat jednu velmi tmavou barvu. Třebaže většina lidí se na danou barvu podívá a bude si myslet, že je to černá, silně se doporučuje vzít další tmavou barvu a jednoduše ji vystínovat na téměř černou.

Skutečná černá (Hex #000000), jak ji vidíte na obrazovkách a v tiskových materiálech, je ve skutečnosti docela živá, výrazná,… Takže nemusí dokonale ladit se zbytkem vašich barev. Pokud však používáte ztmavenou verzi jiné barvy palety, měla by hladce zapadnout.

Tmavá paleta berev

Použijte výchozí bílou

Stejně jako potřebujete téměř černou, musíte být schopni použít i variaci bílé. Může to být jakákoli smetanová, vaječná skořápka nebo bílá variace, která vám umožní vytvořit správný kontrast mezi světlem a tmou.

Všimnete si, že do uvedených příkladů nebyla zahrnuta žádná bílá. Je tomu tak z toho důvodu, že vždy používám výchozí skutečnou bílou. Kvůli svému výchozímu charakteru nemusí být ve skutečnosti definována barevným kódem, aby byla správně použita; ačkoli je to Hex #FFFFFF, pokud nejste obeznámeni.

Třebaže existují některé krásné bílé variace, bude nutné přidat jakoukoli barvu, která není základní skutečnou bílou. Pokud nemáte konkrétní důvod pro použití špinavě bílé alias bělavé ve vaší značce, lze doporučit držet se základů.

Myslete na náklady

Tato rada platí pouze pro ty, kteří chtějí nabízet fyzické brand produkty (jako podcastové zboží), ale tisk některých barev je opravdu drahý.

Pokud brand používá například zlatou jako hlavní barvu, bude to absolutní noční můra. Třebaže finální produkt může vypadat velmi působivě, náklady na tisk zlata způsobí, že ani tento benefit za to nestojí.

Vysoká cena vychází z několika důvodů, přičemž primární je ten, že zlato vyžaduje kovovou složku, která opravdu zvyšuje cenu. Na tento problém by mohly narazit i značky, které používají stříbro, nebo dokonce růžové zlato.

Za zmínku také stojí fakt, že pokud vytváříte hmotné podcastové zboží, které vyžaduje černé pozadí (například vaše logo na černém tričku), opět budete čelit vyšším nákladům.

Pamatujte, že ne všechny barvy se zobrazují stejně

Z obrazovky na obrazovku, produkt od produktu, barvy nevypadají vždy stejně

Třeba mezi počítači značky Apple a HP je obrovský rozdíl ve vzhledu barev. Podobně se barvy, řekněme, na Samsungu S10 zobrazují jinak než na iPhone 12, třebaže rozdíly napříč zařízeními obvykle nejsou tak markantní.

Totéž platí pro to, jak dané barvy vypadají na obrazovce a jak jsou vytištěny na košili. Tato skutečnost by neměla ovlivnit barvy, které si vyberete. Nicméně je užitečné zvolit různé rozpoznatelné barvy. Například #F7783A a #F66B18, uvedené v prvním příkladu, jsou dostatečně blízko na to, aby na některých zařízeních vypadaly shodně.

Branding vašeho podcastu

Branding je důležitou součástí tvorby podcastů. Bez předem určeného brandingu se marketing snadno stane zdrcujícím.

Pokud si chcete výrobu podcastů co nejvíce usnadnit, udělejte co nejvíce materiálu s předstihem. Nezastavujte se u vašeho loga a coveru: nastavte si předem navržené šablony sociálních médií a další prostředky. Tímto způsobem můžete později využívat funkci drag and drop, a tedy ušetřit spoustu času.

Je důležité dostat se na vrchol v oblasti marketingu hned od začátku. S trochou plánování může být propagace docela snadná. Potřebujete marketingové poradenství? Spolehněte se na Zábavná média: videoprodukci, která má zkušenosti s podcasty, a navíc poskytuje tvůrcům rady zdarma.

Ukázky naší práce netajíme:


Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv