obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

PowerDirector i Adobe Premiere Pro představují profesionální nástroje pro úpravu videa s mnoha funkcemi. Třebaže oba programy představují dobrou volbu snad pro každou videoprodukční společnost, freelancery i pokročilé nadšence, musíte si vybrat ten správný na základě vašich potřeb a preferencí.

Co je tedy lepší volbou? Cyberlink PowerDirector vs. Adobe Premiere Pro? Jako celek lze PowerDirector považovat za nejlepší program pro úpravu videa za předpokladu, že jste začátečník a nepotřebujete dosahovat profesionálních výsledků. Používání PowerDirectoru lze chápat jako skvělý způsob, jak vyleštit vaše editační dovednosti. V podrobném duchu: pokud jste začátečník, používání PowerDirectoru lze chápat jako skvělý způsob, jak vyleštit své editační dovednosti.

Zato Adobe Premiere Pro je nejlepší, pokud jste skutečně profesionální editor videí a chcete používat širokou škálu funkcí. Samozřejmě jestliže jste jen pokročilý editor, ale věříte si, nic vám nebrání poprat se s Adobe Premiere Pro. V každém případě oba programy jsou skvělou volbou pro úpravu videa takříkajíc na úrovni.

Zjistěte, co můžete očekávat od těchto řešení, abyste byli schopni provést informované rozhodnutí.

Napřed si vezmeme pod lupu Cyberlink PowerDirector.

Cyberlink PowerDirector recenze

Funkce, výhody, nevýhody – Cyberlink PowerDirector

Cyberlink PowerDirector Software stojí na půli cesty mezi profesionální editací a uživatelskou přívětivostí. Grafické rozhraní je jednoduché, což méně zkušeným editorům usnadňuje provádění žádoucích úprav.

PowerDirector používají videoprodukční společnosti všech velikostí, stejně jako profesionálové v různých oblastech. Jakmile se přihlásíte k odběru PowerDirectoru, získáte celoživotní přístup k tomuto softwaru. Dalším důvodem, proč lidé milují PowerDirector, je skutečnost, že vyjde levněji než Premiere Pro. Cena PowerDirector se pohybuje od 79.99 $ pro základní úroveň až po 129.99 $ pro špičkovou edici. Zde si můžete prohlédnout srovnání jednotlivých verzi této aplikace pro úpravu videa.

PowerDirector navíc poskytuje uživatelům 30denní zkušební verzi softwaru. Nevýhodou je, že PowerDirector free trial zobrazuje vodoznak a nepodporuje 4K.

PowerDirector nabídne nejen stále ještě obstojný počet editačních funkcí, ale také obrovskou knihovnu vizuálních efektů, které mají být použity ve videích. Samozřejmě funkce postupně (ač ne raketovou rychlostí) přibývají, stejně tak jsou vylepšovány ty stávající. Rychlost exportu v aplikaci PowerDirector navíc převyšuje Adobe Premiere Pro.

Stejně jako Premiere Pro, PowerDirector nabídne také funkce, typu Audio Director a Photo Director. PowerDirector má však ve srovnání s aplikací Premiere Pro omezený počet nástrojů pro úpravy videa.

Cyberlink Powerdirector. Zdroj: pcmag.com

Cyberlink Powerdirector. Zdroj: pcmag.com

Rozhraní pro úpravy videa – Cyberlink PowerDirector

Jak již bylo nastíněno, PowerDirector rozhraní je jednoduché a uživatelsky přívětivé. Ačkoli široká škála možností může být zpočátku stresující i pro zkušenějšího video editora, zvyknete si na to, jakmile zahájíte proces úprav. Na to vemte jed!

Panely v PowerDirectoru zahrnují zdrojové okno (source window) a filmové okno (movie window) nahoře a tracks timeline táhnoucí se skoro po celé délce okna v dolní části obrazovky.

Podporuje rozdělené panely (split panels):

 • Jeden pro zdroj (source)
 • Jeden pro film (movie)

Nemusíte tedy přepínat mezi těmito dvěma funkcemi.

Další skvělou vlastností PowerDirectoru je, že zahrnuje knihovnu zdrojů, kde se můžete naučit, jak co nejlépe využít software. Začátečníci jistě shledají zdroje jako užitečné, protože jsou jasné a snadno pochopitelné.

Co dělá PowerDirector odlišný od Adobe Premiere Pro je to, že má samostatný nástroj pro úpravu audia, který umožňuje uživatelům ladit zvuk a přidávat různé zvukové efekty. Pokud si tedy chcete pohrát se zvukem a vyzkoušet různé zvukové efekty, jako je normalizace, ekvalizér, reverb a ozvěna, v softwaru PowerDirector to půjde lépe než v Adobe Premiere Pro (i když i ten nabídne slušnou škálu zvukových efektů).

Kromě nástroje pro úpravu zvuku, PowerDirector nabízí také knihovnu vizuálních efektů a různé nástroje pro korekci barev. To přijde vhod, pokud budete chtít do svého videa přidat spoustu efektů. Hlasové přenosy můžete vytvářet také pomocí „nahrávací místnosti“ Voice-Over v této robustní aplikaci.

Aplikování efektů a přechodů na videoklipy je v PowerDirectoru velmi snadné. Stačí přetáhnout přechody mezi klipy a použít požadované efekty.

Cyberlink Powerdirector. Zdroj: cined.com

Cyberlink Powerdirector. Zdroj: cined.com

Editace videa – Cyberlink PowerDirector

Pokud máte zkušenosti s jakýmkoli jiným softwarem pro úpravu videa, zjistíte, jak snadné je pracovat v PowerDirectoru. Stejně jako většina programů pro editaci videa, PowerDirector umožňuje uživatelům spojovat a ořezávat klipy na časové ose.

TIP KE ČTENÍ: Mini lekce video postprodukce – trimming, cutting (+ splitting a splicing), cropping – rozdíl

Chcete-li vložit klip vedle existujícího klipu, musíte jej přetáhnout na konec časové osy. Chcete-li vložit klip doprostřed existujícího klipu, přetáhněte jej do středu existujícího klipu a vyberte možnost „vložit“ (insert). PowerDirector umožňuje provádět úpravy bez námahy, bez komplikací.

Chcete-li klipy oříznout, můžete pomocí nástroje pro oříznutí označit vstupní a výstupní body (In and Out points) a použít pouze požadovanou část materiálu. K dispozici je také nástroj Předřezání (Precut), který můžete aplikovat na zdrojové klipy před jejich zahrnutím na časovou osu. Aplikace Premiere Pro a Final Cut Pro X využívají stejný nástroj pro úpravu zdrojových videí před jejich přetažením na časovou osu.

SOUVISEJÍCÍ: zajímá vás Adobe Premiere Pro či Final Cut Pro X podrobněji?

Navíc s PowerDirectorem se nemusíte starat o problémy s osvětlením a barvami. Na jednotlivé klipy můžete použít různá nastavení osvětlení a barev. Lze upravit vyvážení bílé, sytost, ostrost, jas, kontrast apod.

Přístup k fotobance Shutterstock díky PowerDirectoru

Pokud jste četli náš článek o online knihovnách, tak víte, jak je Shutterstock mocnou službou pro kreativce.

S předplatným PowerDirector získáte také přístup k části knihovny Shutterstock. Jakmile se přihlásíte k odběru aplikace PowerDirector, zobrazí se na zdrojovém panelu miniatura Shutterstock. Kliknutím na miniaturu získáte přístup ke klipům, obrázkům a zvukům.

Zdůrazňujeme, že nedostanete přístup k celé knihovně Shutterstock. Samozřejmě se můžete přihlásit k samotnému odběru služby Shutterstock, což vám umožní stahovat z této (nejen) fotobanky vše.

PowerDirector podporuje nástroje videokamery

Pomocí PowerDirectoru máte možnost importovat a upravovat videoklipy z různých kamer, jako jsou GoPro, Sony a Kodak. PowerDirector nezasahuje do formátování a oprav založených na videokameře, jako je zmrazení snímku (Freeze-frame), časové posuny (time-shifts) a opakovaná přehrání (replays).a

Pomocí volby „Centrum akční kamery“ (Action Camera Center) v button menu designeru lze použít korekce, jako je

 • Chvění kamery (camera shake)
 • Vinětace (vignette)
 • Zkreslení rybího oka (fisheye distortion).
Cyberlink Powerdirector. Zdroj: anymp4.com

Cyberlink Powerdirector. Zdroj: anymp4.com

Sledování pohybu (motion tracking) s PowerDirectorem

Jakkoli je PowerDirector vhodný pro začátečníky, nabízí skvělé a pokročilé funkce, které se nacházejí v profesionálním softwaru pro editaci videa.

Jednou z nich je sledování pohybu, známé spíše jako „motion tracking“. Tato funkce umožňuje přiřadit objekt, text nebo efekt tak, aby sledoval něco, co se ve videu pohybuje. Začněte umístěním cílového pole (target box) na objekt, který chcete sledovat. Poté stiskněte tlačítko stopy (track button) a vyberte objekt, text nebo efekt, u něhož chcete, aby sledoval určitý objekt.

TIP: Objevte bezplatné kvalitní programy pro úpravu videa.

Názvy aneb titles v aplikaci PowerDirector

Kromě běžných stylů textu nabízí PowerDirector celou řadu custom textů s přednastaveným pohybem. Elektrické vlny (Electric waves) a neon patří mezi fly-in textové efekty. Můžete upravit barvu textu, vybrat animaci, která půjde s textem, stejně jako třeba vložit tlačítko pro přihlášení k odběru do sociálních médií.

Editace videa v rozlišení 4K v Cyberlink PowerDirector

PowerDirector podporuje 4K obsah. Ve skutečnosti je to první aplikace pro Android na světě, která podporuje úpravy 4K videa! Nejlepší na tom je, že výkon neklesne, i když pracujete na záběrech v takto velkorysém rozlišení. Ujistěte se však, že váš systém má dostatek paměti RAM a komponenty s vysokými specifikacemi.

Cena a systémové požadavky – Cyberlink PowerDirector

Pokud plánujete instalaci softwaru Cyberlink PowerDirector, ujistěte se, že váš pevný disk má více než jeden gigabajt volného místa. Dále zkontrolujte, zda splňujete i ostatní hardwarové požadavky.

Pokud jde o operační systém, software je podporován pouze v systému Windows. Mac, Android, iPhone, iPad, Cloud ani SaaS tuto aplikaci na úpravu videa nepodporují.

Cyberlink Powerdirector - ceník.

Cyberlink Powerdirector – ceník.

Výhody Cyberlink PowerDirectoru – aplikace pro úpravu videa

 • Velmi snadné se naučit a ovládat
 • Dobrá volba pro začátečníky
 • Nástroj pro úpravu zvuku nabídne řadu efektů
 • Levnější než jiné softwary pro editaci videa

Nevýhody Cyberlink PowerDirectoru – aplikace pro úpravu videa

 • Méně funkcí ve srovnání s profesionálním softwarem pro úpravu videa
 • Musíte mít ve vašem zařízení hodně paměti RAM, abyste mohli pracovat na 4K videích (ale to je tak snad u každého softwaru)
 • Není podporováno na platformách: Mac, Android, iPhone, Cloud a SaaS

SOUVISEJÍCÍ: Je program na úpravu videa PowerDirector dostatečně dobrý pro YouTube? [ČLÁNEK PŘIPRAVUJEME]

Cyberlink Powerdirector logo. Zdroj: play.google.com

Cyberlink Powerdirector logo. Zdroj: play.google.com

Cyberlink PowerDirector Ultimate stojí za vyzkoušení!

 • Multi-key Sampling Chroma Key Editing: Můžete provádět green screen editing v hollywoodském stylu díky vylepšenému enginu Chroma key a multi-key color samplingu.
 • Podpora profesionálních kamer a formátů
 • Přizpůsobitelné designové nástroje
 • Dynamické video koláže
 • MultiCam Editing

Podívejte se na systémové požadavky pro Cyberlink PowerDirector Ultimate. Zjistěte, zda ho váš notebook pro editaci videa spustí.

Adobe Premiere Pro recenze

Uživatelské rozhraní aplikace Adobe Premiere Pro; Zdroj: makeuseof.com

Uživatelské rozhraní aplikace Adobe Premiere Pro; Zdroj: makeuseof.com

Funkce, výhody, nevýhody – Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Pro je možná nejlepší software pro úpravu videa, pokud přijde na vytváření profesionálního obsahu. Jedná se také o jednu z nejpopulárnějších aplikací na editaci YouTube videí. Je součástí sady Adobe Creative Cloud. Počet funkcí, které Adobe Premiere Pro nabízí, vás jistě nadchne.

SOUVISEJÍCÍ: Jak vytvořit video na YouTube, které se má šanci stát úspěšným?

Pokud potřebujete nástroje pro úpravy, jako je Photoshop, Lightroom nebo Adobe After Effects, vyplatí se zakoupit si právě Adobe Creative Cloud spíše než investovat do jednotlivých řešení. Adobe pokračuje ve vylepšování uživatelského rozhraní, nicméně stále není zrovna snadné pracovat v tomto softwaru, pokud jste nováčky v oblasti videoprodukce.

Aplikaci Premiere Pro lze použít pro všechny úlohy úprav videa, stejně jako pro práci ve vysokém rozlišení. V tomto softwaru pro editaci videa založeném na časové ose (timeline) můžete samozřejmě importovat video, zvuk, grafiku a hudbu a mnohem, mnohem více: třeba přidávat

 • Titles
 • Efekty
 • A filtry

Adobe Premiere Pro je prakticky nepostradatelný ve filmovém světě a obecně ve video průmyslu. Pokud jste profesionální editor videa, může být toto Adobe řešení pro vás to pravé.

Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Pro

Ceník a hardwarové požadavky – Adobe Premiere Pro

Aplikace Adobe Premiere Pro nabízí bezplatnou zkušební verzi, která trvá sedm dní. Po skončení tohoto období bude trial verze převedena na placené členství ve službě Creative Cloud, pokud ji nezrušíte. Přístup k placené verzi aplikace Premiere Pro vyžaduje předplatné služby Adobe Creative Cloud. Stojí to 31.49 dolarů měsíčně, při ročním plánu jen 20.99 měsíčně, Roční plán je dodáván se 14denní zárukou vrácení peněz.

Váš systém by měl mít alespoň displej s rozlišením 1 280 × 800, minimálně 8 GB paměti RAM a CPU Intel 6th Gen nebo novější (nebo alespoň AMD Ryzen 1000 Series) pro instalaci a pohodovou práci na aplikaci Adobe Premiere Pro. K častým aktualizacím aplikace Premiere Pro automaticky získají přístup všichni předplatitelé.

Službu Adobe Creative Cloud můžete nainstalovat a spustit ve dvou počítačích. K práci na aplikaci Premiere Pro také nepotřebujete internetové připojení. Nezapomeňte se však připojit k síti každých 99 dní, aby vaše členství zůstalo aktivní.

Stránka s cenami služby Adobe Creative Cloud; Zdroj: adobe.com

Stránka s cenami služby Adobe Creative Cloud; Zdroj: adobe.com

Rozhraní programu na úpravu videí Adobe Premiere Pro

Aplikace Premiere Pro nabídne flexibilní rozhraní. Můžete prohledávat službu Adobe Stock, zobrazit projekty, na nichž pracujete, a během chvilky přidávat nové projekty. Prostě vše, co potřebujete. Grafický styl je tmavý, nicméně jej lze přepnout na světlý.

Můžete snadno přistupovat k funkcím, jako jsou

 • Barvy,
 • Efekty,
 • Zvuk
 • a titles.

V tomto programu na úpravu videa máte možnost vytvořit workspaces a složky s obsahem (content bins) na základě historie vyhledávání. Ve výchozím nastavení má aplikace Adobe Premiere Pro rozvržení se čtyřmi panely. To zahrnuje:

 • Náhled zdroje (source preview) vlevo nahoře,
 • Náhled projektu (project preview) vpravo nahoře,
 • Datové zdroje projektu (project assets) vlevo dole
 • Stopy časové osy (timeline tracks) dole, směrem k pravé straně.

Klipy na časové ose můžete samozřejmě přesouvat, stejně jako zoomovat timeline, abyste jasně viděli jednotlivé prvky. Lze vybrat vstupní (In points) a výstupní body (Out points) ze zdrojového náhledu (source preview) a přetáhnout je na časovou osu. Prohlížeč médií (media browser) obsahuje karty pro

 • Historii (history),
 • Značky (markers)
 • A efekty (effects).

Asi vás nepřekvapí, že na stejný bod máte možnost umístit více značek.

Aplikace Adobe Premiere Pro podporuje rozlišení až 8K. Můžete importovat videa ze smartphonů, digitálních zrcadlovek a dalších kamer.

Adobe Premiere Pro - cafebazaar.ir

Adobe Premiere Pro. Zdroj: cafebazaar.ir

Přechody a efekty – Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Pro nabídne téměř všechny efekty, které hledáte. (A zbytek lze získat pomocí pluginů.) Klíčování, color grading, transformace,… Chcete-li použít efekt na videoklip, poklepejte na něj. Efekt nebo přechod můžete také vyhledat na panelu hledání (search bar).

Nejrůznější efekty vám pomohou realizovat rychlé úpravy videa. Patří mezi ně automatické barvy, automatický kontrast a efekty automatické úrovně. Pomocí těchto efektů můžete manipulovat s jasem, kontrastem, sytostí, jakož i s celkovým rozložením osvětlení v záběru.

K dispozici jsou dokonce stažitelné balíčky motion grafiky a šablony, které vám poskytnou více možností efektů.

Adobe Premiere Pro - uživatelské rozhraní; Zdroj: fixthephoto.com

Adobe Premiere Pro – uživatelské rozhraní; Zdroj: fixthephoto.com

Úpravy zvuku v editačním programu Adobe Premiere Pro

V této profesionální aplikaci pro tvorbu videa můžete samozřejmě i upravit zvuk, stejně propojit či odpojit video a zvukovou stopu. Knihovna aplikace Premiere Pro obsahuje řadu zvukových efektů. Časová osa zvuku v tomto softwaru umožňuje zobrazit všechny zvukové prvky ve vašem záznamu. Stopy se zobrazí jako zelené pruhy. Můžete také vidět audio waveform na uvedené timeline.

Ve výchozím nastavení se zvuk a video zobrazují na časové ose jako jedna položka. Pokud chcete pracovat se zvukem a videem samostatně, můžete jej odpojit. Jindy, třeba abyste zjistili, zda zvuk a video jsou synchronizovány, se zase vyplatí zvuk připojit.

Aplikace Adobe Premiere Pro je vybavena audio mixérem, který zobrazuje vyvážení (balance), měřiče úrovně hlasitosti (VU meters) a indikátory oříznutí pro všechny stopy časové osy. Úpravy lze provést i během přehrávání. Jak bylo nastíněno, aplikace Adobe Premiere Pro podporuje pluginy a hardwarové ovladače.

Pokud jste profesionální editor videa, budou se vám hodit pokročilé techniky, jako je:

 • Adaptivní redukce šumu (Adaptive Noise Reduction)
 • Parametrický ekvalizér (Parametric EQ)
 • Studio Reverb
Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Pro

Titles v aplikaci Adobe Premiere Pro

V aplikaci Premiere Pro si můžete vybrat z mnoha stylů textu a titulků (captions). Lze dokonce importovat soubory XML či SRT. S největší pravděpodobností najdete několik fontů, které odpovídají vašim představám. Kromě toho můžete také použít Adobe Photoshop k aplikování tahů (strokes) a stínů (shadows) na písma.

Aplikace Adobe After Effects umožňuje používat pokročilé textové animace pro zvýšení dramatičnosti záběrů. Lze vybrat libovolnou animaci titulku (title animation) a přetáhnout ji na videoklip na časové ose.

K dispozici je alternativní software pro editaci videa od společnosti Adobe s názvem Adobe Premiere Elements, což je levnější a jednodušší verze aplikace Premiere Pro, která pochopitelně nenabídne tolik funkcí. Adobe Premiere Pro nabízí profesionálnější úpravy videa pro zavedenější tvůrce obsahu.

Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Pro

Výstup a výkon v Adobe Premiere Pro

Aplikace Premiere Pro po dokončení úprav nabídne různé formáty exportu. Pokud však chcete ještě více možností, můžete použít další ze skvělých Adobe aplikací, konkrétně program Adobe Media Encoder, a video tak exportovat třeba na Facebook, Twitter, Blu-ray nebo DVD.

Chcete-li video exportovat, přejděte na Soubor>Export>Media (File>Export>Media). Přestože rychlost exportu v aplikaci Premiere Pro nezklame, nedosahuje na standardy softwaru PowerDirector. Má však smysl říci, že aplikace Premiere Pro je trošičku šnek kvůli počtu funkcí dostupných v softwarové knihovně a kvalitě videa, kterou podporuje.

Stručně řečeno, Adobe Premiere Pro dovede splnit všechny požadavky na profesionální videoprodukci. Pokud chcete vytvořit video ve vysílací kvalitě s vysokým rozlišením, s aplikací Premiere Pro jistě neuděláte chybu. Ale pokud jste začátečník, rozhraní může být zpočátku trochu obtížné pochopit. S praxí si tento software ale jistě oblíbíte.

Nástroj Míchání zvuku aplikace Premiere Pro; Zdroj: makeuseof.com

Nástroj Míchání zvuku aplikace Premiere Pro; Zdroj: makeuseof.com

Výhody aplikace Adobe Premiere Pro

 • Vizuálně pokročilé a uživatelsky přívětivé rozhraní
 • Široká škála organizačních nástrojů
 • Dobrá volba pro začátečníky i profesionály
 • Společnost Adobe nabídne hned několik aplikací, které podporují audiovizuální tvorbu, například Adobe After Effects či Adobe Premiere Elements.
 • Dobrý efekt stabilizace

Nevýhody aplikace Adobe Premiere Pro

 • Dražší než jiné softwary pro editaci videa
 • Některé techniky vyžadují aplikace jako SpeedGrade a After Effects
Logo editačního programu Adobe Premiere Pro

Logo editačního programu Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Pro stojí za vyzkoušení

 • Adobe Premiere Pro je aplikace pro úpravu videa vhodná pro rozličná prostředí, i to profesionální: od webu po televizi a filmy.
 • Proměňte nezpracované záběry v perfektní výsledek. Upravujte barvy, zvuk, efekty a mnohem více.

Podívejte se na systémové požadavky pro Adobe Premiere Pro. Zjistěte, zda ho váš počítač na úpravu videí spustí.

Závěr o zápasu programů na úpravu videa

Závěrem lze říci, že Cyberlink PowerDirector i Adobe Premiere Pro jsou vynikající softwary pro úpravu videa. Ačkoli vám oba nástroje mohou pomoci vytvářet vysoce kvalitní videa, aplikace Premiere Pro má díky hromadě funkcí, které nabízí, navrch.

Všichni, kteří již mají nějaké ty zkušenosti s úpravami videa, shledají aplikaci Adobe Premiere Pro jako užitečnou, protože nabízí řadu funkcí, které posunou vaši videoprodukci na vyšší úroveň. Pokud jste však v oblasti editace videí nováčky, PowerDirector pro vás zřejmě bude lepší volba díky své relativní jednoduchosti a bohatým zdrojům pro výuku úprav videa; ačkoli Premiere Pro v této oblasti také nezahanbí.

Přestože je aplikace Adobe Premiere Pro dražší než PowerDirector, lze s jistotou říci, že služba Adobe Creative Cloud vám nabízí několik velice užitečných aplikací za uvedenou cenu: včetně Premiere Pro, Photoshop, Lightroom, InDesign a After Effects.

Nicméně jedno bude vždy pravdou: nejspolehlivější způsob, jak zjistit, který software pro editaci videa je pro vás nejlepší volbou, je pomocí praxe, pomocí používání dané aplikace.

Pokud uvažujete o nalezení bezplatného softwaru pro editaci videa, podívejte se na DaVinci Resolve. Poskytují bezplatnou verzi na svých webových stránkách zde.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv