obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Promeškali jste předchozí díl tipů, jak vybrat budget notebook pro grafické designery?

7 věcí, na které se zaměřit při nákupu levného notebooku – pokračování!

Tradiční notebook nebo laptop 2v1 – 3. tip na nákup notebooku

V dnešní době notebooky spadají do dvou hlavních kategorií: standardní notebooky a hybridy notebooky alias notebooky 2v1 alias konvertibilní notebooky. Dodávají se ve dvou různých variantách.

 • Preklopitelná verze, která vám umožňuje umístit zařízení do mnoha různých konfigurací.
 • Odnímatelná verze, která se zcela odpojí od klávesnice.

Mnohé z nich mají tendenci poskytovat lepší zážitek tím či oním způsobem. V každém případě platí, že notebooky s „ohybem“ jsou v prvé řadě notebooky, zatímco odnímatelné nabízejí vynikající „tabletový“ zážitek. Pokud tablet v jakékoli podobě nevidíte jako nutnost, zůstaňte u tradičního notebooku, protože za investované peníze obvykle získáte lepší výkon.

Velikost a hmotnost obrazovky notebooku – 4. tip na nákup notebooku

Samsung Chromebook 3. Zdroj: prorecenze.cz

Samsung Chromebook 3. Zdroj: prorecenze.cz

I když je výkon důležitý i pro grafické designery, pokud váš super výkonný notebook je také super těžký, jistě víte, že to není ideální. (Výjimkou je samozřejmě situace, kdy notebook během dnů minimálně přesouváte).

Notebooky jsou obecně rozděleny do kategorií podle velikosti jejich displeje, přičemž často (ale ne vždy) platí, že laptop s větší úhlopříčkou bude těžší než ten s méně palci.

11 až 12 palců – displej notebooku

Obecně se bude jednat o nejtenčí a nejlehčí notebooky, které můžete najít. Obrazovka má úhlopříčku 11 až 12 palců a váží pouze 2,5 až 3,5 liber (1,10 kg až 1,6 kg).

Lenovo ThinkPad X12 Detachable. Zdroj: czc.cz

Lenovo ThinkPad X12 Detachable. Zdroj: czc.cz

13 až 14 palců – displej notebooku

Notebooky této velikosti poskytnou nejlepší kombinaci přenosnosti a použitelnosti. To platí zejména v případě, že najdete notebook, který váží méně než 4 libry (1,8 kg).

15 palců – displej notebooku

15palcové notebooky, které obvykle váží kolem 4,5 až 6,5 liber (2 kg až 3 kg) jsou nejoblíbenější volbou pro ty, kteří chtějí notebook s větší obrazovkou, ale není tak těžký, aby při přenášení představoval zátěž.

17 až 18 palců – displej notebooku

Pokud máte notebook zůstává primárně na vašem stole, takže není moc přenášen, může vám laptop se 17 nebo 18palcovou obrazovkou poskytnout výpočetní výkon k vysoce kvalitní práci a profesionálním výsledkům, aniž byste potřebovali stolní počítač.

Acer Predator Helios 18. Zdroj itrevue.cz

Acer Predator Helios 18. Zdroj itrevue.cz

Klávesnice a touchpad – displej notebooku – 5. tip na nákup notebooku

Mít nejvýkonnější notebook na světě pro vás nebude příjemný, pokud vám klávesnice nepadne do rukou a často pracujete v podmínkách, které neumožňují použití externí klávesnice. Dobrá klávesnice notebooku by měla nabízet

 • Hmatovou odezvu
 • Dostatek prostoru mezi klávesami
 • Dostatečně svislý pohyb při stisku klávesy

Jen tak může klávesnice znamenat pro uživatele příjemný zážitek.

Touchpad by neměl způsobovat skákání kurzoru. Dále by měl dobře reagovat na vaše pohyby, stejně jako na  vícedotyková gesta, jako je sevření (pinch) a zoom.

Někteří výrobci stále nabízejí ukazovátko (pointing stick) mezi klávesami G a H. Takový gadget může být užitečný, protože vám to umožní procházet obrazovku notebooku a přitom držet prsty na výchozím řádku (home row) klávesnice.

Specifikace, aneb co je uvnitř notebooku – 6. tip na nákup notebooku

Když se podíváte na specifikace, které notebook má, může to být zpočátku trochu skličující, stresující. Vždyť existuje tolik parametrů. Může být obtížné vědět, co každý z nich znamená a co byste si měli vybrat.

Pokusíme se vám v tom udělat trochu pořádek: objasníme vám, co každá specifikace znamená.

Procesor notebooku

Procesor je v podstatě mozkem každého notebooku. Jeho smyslem je zpracovávat složité výpočty operačního systému, softwaru a aplikací, které spouštíte, plus uživatelské vstupy a data.

Výkonný procesor může pomoci udržet váš počítač v provozu bez lagů, crashů apod. a zvládnout obsluhovat více aplikací najednou. To může být velmi přínosné, pokud pracujete na projektech grafického designu, videa nebo úprav fotografií.

Intel Alder Lake. Zdroj: pcmag.com

Intel Alder Lake. Zdroj: pcmag.com

Paměť a úložiště notebooku

V případě velikosti operační paměti u levných notebooků nemáte moc možností. Budget laptopy se obvykle dodávají s 4 nebo 8 GB paměti, a některé mohou mít dokonce 16 GB paměti, i když to není tak běžné.

Čím více paměti váš notebook obsahuje, tím efektivněji bude spravovat více otevřených aplikací. Pro práci s grafickým designem, která obecně vyžaduje mít otevřených více programů, budete chtít alespoň 8 GB, ale silně se doporučuje 12 GB nebo více.

Většina programů Adobe Creative Cloud vyžaduje 4–8 GB paměti RAM, aby fungovaly efektivně, takže pokud plánujete spouštět Adobe CC, vyberte si počítač se systémem Windows, pokud nechcete používat lightweight mobilní verze aplikací Adobe. Zde naleznete nejnovější slevy Adobe CC.

Pokud jde o úložiště, drtivá většina uživatelů volí mezi dvěma typy:

 • Solid State Drive (SSD)
 • Hard Disk Drive (HDD)

Zatímco SSD je rychlejší, pokud jde o ukládání dat, ve srovnání s HDD je dražší a nabízí menší úložný prostor. (Ač dnešní SSD pro notebooky kapacitou někdy dosahují i 8 TB, takže tento faktor už není třeba brát v potaz při rozhodování mezi SSD a HDD.)

ssd drive

SSD disk

Displej notebooku

Pokud pracujete v jakékoli kreativní oblasti, jako je grafický design nebo střih videa, notebook s menším displejem vaší práci spíše uškodí, než pomůže. I když chcete cenově dostupný notebook, měli byste hledat notebook co nejblíže 15 palcům. Vlastnit 17palcový notebook by bylo skvělé (pokud s ním neplánujete často cestovat), ale mohlo by to skončit mimo rozpočet.

Grafika notebooku

Pokud se pozorně podíváte na levné notebooky, všimnete si, že GPU je vestavěná. Co to znamená, vysvětluje smarty.cz:

„Integrovaná grafická karta je zabudovaná přímo v procesoru. Tyto karty se většinou používají v noteboocích, protože disponují menší energetickou náročností, a tak méně vytěžují baterii.

Integrované grafické karty naprosto dostačují pro běžnou kancelářskou práci. Tyto karty zvládnou i běžné počítačové hry. V případě potřeby práce s vykonnějšími grafickými procesory či při střihu videa se už s integrovanou grafickou kartou nespokojíte.“

Tyto karty navíc sdílejí paměť systému; jínak řečeno, využívají část RAM paměti, kterou má systém k dispozici. Hledání notebooku, který je dodáván s dedikovanou grafikou, může být obtížné v cenově dostupné hladině; nicméně důležité, pokud se chcete věnovat náročnější kreativní práci.

Dedikovanou grafickou kartu přibližuje Alza.cz: „neslouží jen pro hraní her, ale jejich výkon je nutný i v oblasti plynulého přehrávání 4K videa, v kódování videa, ale také pomocí speciálních výpočetních jednotek citelně urychlí výpočet složitých matematických operací a pochopitelně dovedou v reálném čase vytvářet detailní 3D scény.“

Rozhraní notebooku: porty a možnosti připojení – 7. tip na nákup notebooku

Mnoho levných notebooků je vybaveno kombinací portů USB 2.0 a USB 3.1 typu A. Některé nabízejí oba porty USB 3.0/3.1. Vzácně jsou k dispozici levné notebooky s reverzibilním portem USB-C. Ať už je to plnohodnotná nebo micro, většina notebooků bude mít port HDMI a také standardní 3,5 mm audio jack, 4-in-1 čtečku karet SD nebo micro SD.

Pro bezdrátové připojení je běžné vidět dvoupásmové AC WiFI a Bluetooth 4.1. Také docela častý je ethernetový port, i když jej možná nebudete potřebovat.

Životnost baterie – 8. tip na nákup notebooku

I levné notebooky mohou mít velmi dobrou výdrž baterie, která se pohybuje v průměru mezi 7 a 12 hodinami používání na jedno nabití. Což je více než dost na celý den práce. I když stále existují modely, které nabízejí pouze 4 až 6 hodin výdrže baterie: těm se je obecně potřeba vyhnout.

Nicméně pamatujte, že výrobce se při testech snaží vyjít s co nejdelší vydrží baterie. Při použití v reálných podmínkách může být výdrž i podstatně nižší, v závislosti na vytížení notebooku a dalších faktorech. Takže počítejte s tím, že vám baterie vydrží tak o dvě hodiny méně než je inzerováno; pokud jste náruživý hráč či video editor, dejte si pro jistotu ještě větší rezervu.

Podívejte se na další, závěrečný díl článku o levných noteboocích pro grafické designery.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv