obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Promeškali jste předchozí díl?

Zatímco každý by si pro práci s grafickým designem rád vzal Apple MacBook nebo notebook Dell Precision, jen málokdo si může dovolit prémiový notebook. Nicméně za dostupnou cenu lze dosáhnout i na notebooky se slušným výkonem. Ve výše uvedeném přehledu jste získali představu o konkrétních levných noteboocích pro grafické designery a kreativce.

V odstavcích níže zjistíte několik tipů pro výběr takového laptopu.

7 věcí, na které se zaměřit při nákupu levného notebooku

Myslíte to s vaším řemeslem vážně? Chcete se ujistit, že výsledky vaší práce jsou ty nejlepší možné? Pak je namístě zajistit, abyste měli ten nejlepší notebook, odpovídající vašim potřebám.

Když máte nízký rozpočet, existuje mnoho věcí, které je třeba vědět a hledat při nákupu notebooku. Vaším cílem je se ujistit, že nevstoupíte do obchodu neinformovaní.

Nastavte si rozpočet – 1. tip na nákup notebooku

Všichni jsme to zažili. Vstoupíte do prodejny, kde uvidíte nejnovější a nejchytřejší dostupné technologie a budete nadšení. Pak spadnete zpět do reality a uvědomíte si, že máte omezený budget.

Nicméně i tak, jak jsme už nastínili, můžete dosáhnout na zajímavé modely notebooků. Pojďme se podívat na to, co můžete očekávat v jednotlivých cenových kategoriích.

150 až 350 USD – cenová kategorie notebooků

I když se jedná o nejlevnější notebooky, neznamená to, že neexistují kvalitní možnosti, ze kterých si můžete vybrat. Chromebooky používají operační systém Google Chrome, nemusí mít atraktivní funkce dražších modelů, nicméně stále mohou představovat kvalitní volbu vhodnou do začátku.

UMAX VisionBook 12Wr. Zdroj: czc.cz

UMAX VisionBook 12Wr. Zdroj: czc.cz

350 až 600 USD – cenová kategorie notebooků

Kvalitní notebook s procesorem Intel Core i5, nebo dokonce s CPU AMD A8 plus 4 až 8 GB RAM a 500GB pevným diskem si dnes můžete koupit za méně než 600 dolarů.

I když jsou tyto specifikace působivé, hrozí, že narazíte na určité nedostatky, zejména v oblasti úložiště (SSD), (FullHD) displeje nebo (délky výdrže) baterie. Existují však výjimky, jako je Acer Aspire E 15 nebo Asus Vivobook, které lze upgradovat na SSD.

600 až 900 dolarů – cenová kategorie notebooků

V tuto chvíli začne mnoho výrobců dávat do notebooku funkce a vlastnosti, které nenajdete u levných notebooků, jako je:

 • Kovový povrch
 • Rychlý SSD disk
 • Nebo dokonce displej s vysokým rozlišením.

Najít kvalitní notebook s funkcemi, které potřebujete, aniž byste museli rozbit prasátko, je v této cenové kategorii velmi proveditelné.

1 000+ dolarů – cenová kategorie notebooků

Špičkový, prémiový notebook lze získat za více než 1000 dolarů. Zkuste se podívat na přehled…

… od justcreative.com.

Ale pokud to rádi v češtině, máme pro vás připraveny čtivé překlady výše uvedených článků! Mrkněte sem:

ASUS ROG Zephyrus S GX701 (2019). Zdroj: mountcg.com

ASUS ROG Zephyrus S GX701 (2019). Zdroj: mountcg.com

Zvolte si operační systém laptopu – 2. tip na nákup notebooku

Kromě ceny si mnoho lidí nakonec vybere notebook kvůli operačnímu systému, který na něm běží. Ať už jde o osobní preferenci kvůli znalosti, nebo doporučení od kolegy, notebooky jsou nejčastěji dostupné se třemi různými operačními systémy.

Operační systém Mac OS pro notebooky

Notebooky, které vyrábí Apple, přicházejí s macOS. I když je tento operační systém funkčně podobný Windows 10, existují jemné rozdíly, jako je dok „Apps“ namísto nabídky Start. Uživatelé počítačů Mac mají také Siri místo Cortany pro hlasovou asistenci.

Přestože mnoho lidí propaguje snadné použití, které přichází s operačním systémem od Applu, nevýhodou je, že notebooky s tímto OS (Macbooky) mohou být poměrně drahé. Vstupním bodem pro levný Mac by byla úvaha o repasovaném/bazarovém starším modelu.

Operační systém Windows 10 pro notebook

Vzhledem k tomu, že se Windows objevuje na mnohem více noteboocích než na macOS a ChromeOS, je považován za nejflexibilnější operační systém. Protože se systém Windows objevuje na široké škále notebooků – od těch, které stojí 150 USD až po tisíce dolarů – může z něj být lákavá volba. Od svého vydání v červenci 2015 se díky vylepšením, která byla do Windows přidána, stal velmi oblíbenou volbou pro designéry a kreativce.

Operační systém ChromeOS pro notebook

ChromeOS od Googlu je jednoduchý a bezpečný operační systém, který najdete v Chromeboocích.

Zatímco rozhraní připomíná Windows s nabídkou aplikací, pracovní plochou a možností přetahování oken, hlavním prohlížečem je Chrome browser od společnosti Google. Nevýhodou používání ChromeOS je, že některé webové aplikace nefungují tak dobře offline. To se však mění, i proto, že novější verze Chromebooku vyšší třídy jsou schopny spouštět aplikace pro Android.

windows 11 - user interface

Podívejte se na další část tipů ohledně levného notebooku pro grafický design.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv