obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Tento článek Zábavných médií je volným překladem příspěvku „The best drawing tablets for animation in 2023“ od Jon Stapley z creativebloq.com.

Podívejte se na výběr nejlepších grafických tabletů pro animování: pro všechny typy umělců, od nováčků po profesionály. Existuje totiž široká škála možností, které vyhovují všem druhům kreativních potřeb a rozpočtů. Takže ať už jste student animace na vysoké škole, nebo ostřílený profesionál, buďte si jisti, že jedna z níže uvedených možností bude pro vás ideální!

Samozřejmě zde své zastoupení získaly velká jména jako Wacom, XP-Pen a Huion. „Přidali jsme však i naše tipy na jiné známé značky, jako je Apple a Samsung: ideální, pokud chcete tablet, který můžete použít jak pro animaci, tak pro obecnější použití. Zahrnuli jsme také některé starší tablety, které nabízejí úžasnou hodnotu za peníze: ideální, pokud nepotřebujete nejmodernější technologii.“

Je jasné, že většina kreativců nemůže utratit výplatu za tablet pro animování. Tato příručka je skvělým místem k nalezení vašeho nejlepšího tabletu: „Testovali jsme velké množství modelů pro všechny rozpočty, které zahrnují různé funkce a různé velikosti. Takže ať už hledáte cokoli, určitě to zde najdete.“

Nejlepší tablety pro animaci: co hledat u grafických tabletů?

Než se vrhnete na přehled nejlepších tabletů pro animování, stojí za to se seznámit s kritérii, na která myslet, abyste měli jistotu, že kupujete něco, co nabízí pro vás tu správnou sadu funkcí. Zde jsou hlavní věci, které byste měli zvážit:

Tablet Samsung Galaxy Tab S7 Plus. Zdroj: zbozi.cz

Tablet Samsung Galaxy Tab S7 Plus. Zdroj: zbozi.cz

Jaký druh tabletu animátoři potřebují?

Existují tři druhy tabletů:

 • Grafické tablety (připojení k PC nebo Mac)
 • Displeje s perem (kreslení na obrazovku)
 • Počítačové tablety (jak název napovídá, počítač a displej dohromady).

Všechny typy jsou dobré pro animaci, ale čím více technologie je v nabídce, cena stoupá.

Pokud si to můžete dovolit, ideální je počítačový tablet. Mezi zástupce této kategorie patří:

 • iPad Pro
 • Wacom Cintiq
 • Huion Kamvas Pro

Střední cestou je displej s perem, který k napájení používá externí zařízení (počítač), ale umožňuje kreslit na vlastní obrazovku s rozlišením Full HD.

Tablet s displejem vs. kreslící povrch

Výše uvedené rozdělení naznačilo jednu zásadní skutečnost: existují dva hlavní typy grafických tabletů:

 • Tablety s vlastním displejem
 • Tablety s pouhým kreslícím povrchem, takže vyžadují externí displej, jako je monitor vašeho počítače.

Tablety s displejem jsou obecně lepší (i když dražší) volbou pro animaci, protože umístění kreslicího povrchu a displeje na stejném místě poskytuje plynulejší zážitek a usnadňuje používání různých animačních softwarů a nástrojů v nich obsažených. Nicméně pokud jste investovali do kvalitního monitoru a už nemáte peněz na rozdávání, možná bude lepší sáhnout po pouhém kreslícím povrchu..

Tablet Lenovo Tab M8

Tablet Lenovo Tab M8

Velikost tabletu

Přirozeně, čím větší grafický tablet, tím obvykle budete muset více zaplatit. Když ale přemýšlíte o velikosti, je třeba mít na paměti dvě věci:

 • Celková velikost tabletu
 • Velikost displeje nebo kreslicí plochy

Na velikosti tabletu samozřejmě záleží: nejen proto, že jej budete muset někam pokládat, někde skladovat, případně přepravovat. Ale také proto, že větší tablet bude mít pravděpodobně více vstupů a více prostoru pro ovládací prvky (podrobněji o tom za chvilku).

Pokud jde o velikost obrazovky, stojí za to přemýšlet o tom, kolik místa pro kreslení skutečně potřebujete. Ač se může zdát, že je namístě získat co největší obrazovku tabletu, náklady na jednotku se tím zvýší. Navíc může, jednoduše, poskytovat více prostoru, než vám bude komfortní. To bude samozřejmě záviset na povaze animace, kterou děláte. V neposlední řadě větší tablet zkrátka zabírá více prostoru na pracovním stole.

Ovládací prvky a klávesové zkratky tabletu

Když s grafickým tabletem teprve začínáte, možná máte pocit, že sada klávesových zkratek je zbytečnost. Nicméně, až se v oblasti animace s tabletem zdokonalíte, budete litovat, že nemáte dostatek přizpůsobitelných klávesových zkratek…

Nebudeme zacházet do podrobností. Zkrátka, klávesové zkratky mohou výrazně zefektivnit vaše workflow; některé tablety budou mít jednu dvě, některé jich budou mít až 16. A další nemají žádné: ačkoli mnohé z nich jsou tablety typu iPad, které nabízejí další výhody.

Fire HD 10 Tablet

Fire HD 10 Tablet

Citlivost pera na kreslení

Jedním z hlavních důvodů, proč jsou tablety tak užitečné pro kreslení a animace, je neuvěřitelná úroveň citlivosti na tlak pera: běžně dosahující úrovně až 8 192 úrovní tlaku. Díky tomu si budete moci opravdu vyhrát s tloušťkou a tvarem čáry.

Rozpočet/cena tabletu

Už jsme to několikrát zmínili… To je prostě tvrdá realita. Rozhodnutí, který je pro vás nejlepší tablet pro animace, bude částečně záviset na tom, kolik jste ochotni utratit.

To se bude samozřejmě lišit pro každého. I když, samozřejmě, čím více utratíte, tím více dostanete, existuje spousta skvělých levných grafických tabletů  některé jsou zahrnuty v níže uvedeném průvodci.

Tato technologie skutečně urazila dlouhou cestu od doby, kdy Wacom dominoval všemu…

To by byly teoretické základy. V dalším díle se konečně podíváme na samotný přehled nejlepších grafických tabletů pro animování!

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv