obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Tento článek Zábavných médií je volným překladem příspěvku „The best laptop for drawing in 2023“ od creativebloq.com (Matt Hanson).

Najděte nejlepší notebook pro digitální kreslení pomocí stylusu!

Bývaly doby, kdy snaha vybrat nejlepší notebook pro kreslení byla odsouzena k zániku. Dnes naštěstí je z čeho vybírat. V posledních letech jsme byli svědky výrazného zlepšení podpory stylusu. Díky tomu je kreslení pro digitální umělce přirozenější a snazší. Navíc hybridní tablety aneb notebooky 2v1 jsou stále dostupnější. Což umělcům poskytuje větší flexibilitu při práci, kde a kdy se jim zlíbí. Přitom mají stále dostatečný výpočetní výkon, aby vyhovovaly jejich potřebám.

Níže uvádíme tipy od Creative Bloq na zařízení pro digitální umělce, z nichž všechny mají dotykové obrazovky. Lze je používat se stylusem. Nebudete tedy potřebovat samostatný grafický tablet, abyste viděli, jak vaše práce ožije.

Technologie dotykové obrazovky se stále vylepšuje, zejména v oblasti odezvy na stylusy. Dnes již rozhodně poskytují pohodlnější zážitek než grafické tablety, protože není nutné vyrovnávat tahy.

Níže uvedené notebooky pokrývají řadu cenových kategorií, což se odráží v jejich rozličných úrovních výkonu a nabízených funkcí. Nicméně všechny jsou vynikajícími možnostmi pro kreativní účely.

V této branži je důležitá zejména odezva displeje, stejně jako výdrž baterie.

Některé z níže uvedených notebooků jsou také skvělé pro jiné účely. Nezahanbí jako notebooky na animace ani jako notebooky pro grafický design.

Níže se podíváme na často kladené otázky související s notebooky. Můžete však rovnou přeskočit na přehled nejlepších laptopů pro kreslení.

Nejlepší notebook pro kreslení: často kladené otázky

Jak si mohu vybrat nejlepší notebook pro kreslení?

Při výběru notebooku na kreslení je třeba myslet na hodně věcí. Snad tou nejdůležitější je váš rozpočet. Proto tento přehled zahrnuje produkty v různých cenových relacích. Například výkonný Surface Pro 8 prochází se zjevně velmi odlišnou cenovkou od dostupnějšího, ale méně výkonného Chromebooku Lenovo IdeaPad Duet.

Pak tu máme věci, na které se naopak nevyplatí moc koukat při nákupu. Třeba design: takže jednoduše vypadající Microsoft Laptop Studio může zvítězit nad úhlednějším HP Spectre x360 (2021).

Pokud jste zvyklí kreslit doma, spíše než na cestách, možná nebudete potřebovat fantastickou výdrž baterie, kterou nabízí Acer Spin 5 (2020). Než se tedy rozhodnete, sepište si osobní potřeby a vyberte si notebook, který je nejblíže vašemu vysněnému kreslícímu zařízení.

Microsoft Surface Pro 8. Zdroj: microsoft.com

Microsoft Surface Pro 8. Zdroj: microsoft.com

Skutečně mi bude notebook na kreslení výkonem stačit?

Zvažte, zda budete používat notebook pouze na jednoduché kreslení, anebo i na nějaké na zdroje náročnější kreativní činnosti. V druhém případě se vyplatí podívat na přehled nejlepších notebooků pro grafický design, jelikož jsou o něco výkonnější.

Lenovo IdeaPad Duet Chromebook mall.cz

Lenovo IdeaPad Duet Chromebook. Zdroj: mall.cz

Proč ke kreslení používat notebook s dotykovou obrazovkou?

Když se rozhodnete pro digitální kreslení, nabízí se vám spousta možností: od grafického tabletu s vlastní obrazovkou přes kreslící podložku připojenou k notebooku/PC až po samotný notebook s dotykovou obrazovkou, případně konvertibilní notebook.

Někteří umělci mohou preferovat grafický tablet bez displeje, nicméně jeho technologie není dokonalá. Potřeba koordinovat ruku odděleně od obrazovky může být velmi rušivá, když jste ve flow. Navíc toto řešení není tak přenosné jako zařízení all-in-one. Na druhou stranu tablety bez displeje jsou velmi cenově dostupné a navrženy tak, aby poskytovaly přesnost.

Přesto grafické tablety s displejem jsou obecně nejsnazší na kreslení. Jsou také skvěle přenosné. Ale mohou být pěkně drahé, pokud chcete něco odolného a robustního. Pokud se rozhodnete pro tablet, jako je 12,9palcový iPad Pro (M1, 2021), získáte vysoce kvalitní tablet, který může nabídnout mnohem víc než jen kreslení. Ale možná to nebudete potřebovat…

Notebooky s dotykovou obrazovkou jsou na druhou stranu vysoce univerzální zařízení (často) za (relativně) dostupnou cenu. Některé z notebooků na tomto seznamu stojí zlomek ceny tabletu a nabízejí mnohem více funkcí. Po notebooku na kreslení se vyplatí sáhnout zejména v případě, když beztak potřebujete mimo kreslení.

Acer Spin 5. Zdroj: alza.cz

Acer Spin 5. Zdroj: alza.cz

Potřebuji na kreslení notebook 2v1?

Ne, ke kreslení nutně nepotřebujete notebook 2v1… Ale určitě vám může pomoci. Konvertibilní notebooky jsou stále oblíbenější díky své všestrannosti a díky technologii dotykové obrazovky, která se rok od roku zdokonaluje. Věřte, bude těžké najít takovou flexibilitu za tak nízkou cenu v jakémkoli jiném přístroji.

Zařízení typu tablet PC mají samozřejmě své nevýhody. Přestože je software stále dostupnější a oblíbenější pro kreslení, nedosáhnete stejné úrovně zážitku jako v případě grafického tabletu s displejem.

Mohou být také poněkud drahé, pokud si vyberete model se všemi bells and whistles.

Pokud chcete konkrétně notebook na kreslení, notebooky 2 v 1 jsou obecně správnou cestou. Kreslení na běžném notebooku s dotykovou obrazovkou může být trochu nepohodlné kvůli překážejícím spodním částem šasi.

iPad Pro 12.9 2021. Zdroj: justcreative.com

iPad Pro 12.9 2021. Zdroj: justcreative.com

Je skvělé, že jsme si řekli nějaké věci okolo. Nicméně nyní nastal čas se podívat na samotné příklady kvalitních notebooku pro kreslení.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv