obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Tento článek od Zábavných médií je volným překladem příspěvku od Jacob Cass z justcreative.com.

V závislosti na tom, jak dlouho fotografie upravujete, si možná vzpomenete na dobu, kdy se jakékoli zpracování, ne-li úpravy fotografií prováděly v temných komorách a v záplavě páchnoucích chemikáliích.

Naštěstí to už není „doba temna“: pokud takové věci netoužíte dělat, můžete se přidat k valné většině editorů fotek, kteří upravují fotografie digitálně.

Pokud chcete realizovat postprodukci obrázků doma, možná to nejlépe půjde pomocí tabletu. Odborníci z justcreative.com vám proto přinášejí přehled 10 nejlepších tabletů pro úpravu fotografií.

Než se vrhneme na výčet TOP tabletů, podívejme se, jak vybrat tablet pro úpravu fotografií.

Jak vybrat nejlepší tablet pro úpravu fotografií, aby vyhovoval vašim potřebám?

Aneb neexistuje obecně nejlepší tablet: existují jen kvalitní tablety, z nichž jeden nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Tabletů se v posledních letech urodilo jako hub po dešti. Takže přijít na to, který tablet nejlépe odpovídá vašim požadavkům, může být těžké. Takže se podívejme na hlavní parametry těchto přenosných zařízení.

wacom cintiq 16 bscom.cz

Wacom Cintiq 16. Zdroj: bscom.cz

Obrazovka tabletu – jak vybrat nejlepší tablet

Ať už má váš vysněný tablet displej nebo ne, důležité je vybrat model, který dokáže přesně vykreslit vaši fotografii na jakékoli obrazovce, kterou si vyberete. U tabletů s obrazovkou věnujte pozornost barevnému gamutu (širší je vždy lepší), kontrastnímu poměru a jasu.

U tabletů bez obrazovky se ujistěte, že je optimalizován pro dotyky, které budete provádět pomocí stylusu, abyste nenarazili na problémy s náhodnými dotyky.

Procesní výkon tabletu – jak vybrat nejlepší tablet

Vždy je důležité mít správné množství výpočetního výkonu pro úkoly, které provádíte. Editace videa je náročnější, nicméně úprava fotografií z pohledu zátěže na zdroje je stále poměrně vysoká. Ať už si vyberete jakýkoli tablet, musíte se ujistit, že procesor je dostatečně silný úpravu fotek ve vámi zvoleném softwaru pro úpravu fotografií.

 

Procesor pro tablety. Zdroj: techcult.com

Procesor pro tablety. Zdroj: techcult.com

Úložný prostor tabletu – jak vybrat nejlepší tablet

Jakékoli soubory fotografií, ale zejména velké soubory ve vysokém rozlišení, mohou zabírat spoustu místa. Je namístě mít jistotu, že váš tablet nejen přichází s velkým úložným prostorem, nebo s možností rozšíření úložiště pomocí microSD karty.

Operační systém tabletu – jak vybrat nejlepší tablet

Tři hlavní operační systémy jsou iOS, Android a Windows. Takže před nákupem musíte zkontrolovat, zda daný OS odpovídá podle vašich požadavků. Operační systémy iOS a Android vám umožní spouštět pouze software s mobilní verzí.

Pokud si vybíráte tablety se systémem Windows, můžete na nich spustit desktopové Windows programy.

Apple iPad Pro 11 zbozi.cz

Apple iPad Pro 11. Zdroj: zbozi.cz

Velikost a kvalita obrazovky tabletu – jak vybrat nejlepší tablet

Nejlepší je pracovat s velkou obrazovkou: nejlépe sedí pro software na úpravu fotografií. Obrazovka by měla být jasná s výjimečným stupněm přesnosti barev.

Klíčovými funkcemi, kterým je třeba věnovat pozornost při nákupu tabletu pro úpravu fotografií, jsou:

 • Velikost obrazovky
 • Jas
 • Barva
 • Kontrastní poměr

Životnost baterie tabletu – jak vybrat nejlepší tablet

Při úpravách fotografií zařízení spotřebovává hodně energie. Takže se musíte ujistit, že tablet vydrží pracovat alespoň 10 hodin. Nízký výkon baterie může narušit vaše workflow. Proto na tento parametr pamatujte.

Dostupnost aplikací tabletu – jak vybrat nejlepší tablet

Tablety se dodávají s různými procesory a operačními systémy, takže se musíte ujistit, že požadované aplikace pro úpravu fotografií jsou pro váš tablet k dispozici: z hlediska kompatibility (OS) i výkonu (CPU)

Například Photoshop běží pouze na OS Windows, ale ne na iOS a Androidu. Verze této aplikace pro Android se nazývá Photoshop Express, která je zmenšená. Mobilní verze pro M1 iPad je sice k dispozici, ale postrádá některé klíčové funkce.

Pokud používáte Affinity, musíte zase vsadit na iOS či Windows.

… a v obou případech zkontrolovat, že váš tablet nebude mít problém rozjet aplikace kvůli nízkému výkonu.

Teorii o tabletech bychom měli!

Když už máte nějaké ty základy, pokud jde o teorii u tabletů, nastal čas se podívat na přehled nejlepších tabletů pro úpravu fotografií!

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv