Headset je praktický a cenově výhodný způsob, jak získat sluchátka a mikrofon v jednom balení. Zdá se však, že výrobci vždy dělají kompromisy ohledně kvality mikrofonu, a to i u drahých herních sluchátek. Proč je tedy zvuk vycházející z mikrofonu náhlavní soupravy vždy tlumený?
Pojďme se na výše uvedené důvody podívat podrobněji. Dozvíte se, co lze obecně očekávat od náhlavních mikrofonů AKA headset microphones. Pokud již máte herní sluchátka se špatným mikrofonem, Vinnie z homestudioexpert.com se s vámi podělí o několik tipů na zlepšení kvality zvuku.
Obsah - Najdi si rychlou odpověď!
Mikrofony náhlavní soupravy vykazují nadměrné potlačení šumu
Prakticky všechny náhlavní soupravy jsou vybaveny mikrofony s potlačením šumu. Tento typ mikrofonu je dobrý pro odfiltrování hluku na pozadí.
Bohužel to není jediná věc, kterou filtruje. Také vám to ubere velký kus kvality hlasu.
Technologie potlačení hluku v náhlavních soupravách je slušná, ale ani zdaleka se neblíží kondenzátorovým mikrofonům. Pokud vaši přátelé říkají, že zníte tlumeně, obviňte technologii potlačení hluku.
Noise Canceling obvod zabudovaný do mikrofonu náhlavní soupravy je velmi jednoduchý. Nedokáže rozeznat rozdíl mezi tichým zvukem /h/ a hučením ventilátorů PC skříně.
Někteří výrobci headsetů již nabízejí AI potlačení hluku. Může přicházet ve formě hardwaru nebo softwaru. Pokud chcete vynikající potlačení hluku, lze doporučit ASUS AI Noise-Canceling Mic Adapter. Funguje překvapivě dobře, navíc je kompatibilní s prakticky všemi 3,5mm jack mikrofony. Je obzvláště dobrý pro potlačení klapání klávesnice.

Potlačení šumu. Zdroj: upload.wikimedia.org
Mikrofony náhlavní soupravy nemají dostatečný gain
Mikrofony zachycují zvukové vlny a výrazně je zesilují, aby byl analogový signál použitelný. Zesílení je také známé jako „microphone gain“.
Knoby pro zesílení mikrofonu najdete na většině kondenzátorových mikrofonů střední třídy. Knob je je rozhodující, pokud chcete upravit amplitudu vstupního signálu. Pravděpodobně víte, že sluchátka nemají knob pro zesílení: v takovém případě jste uvízli na výši gainu, kterou pro vás výrobce určil. Jedná se o univerzální řešení, které samozřejmě funguje dobře jen s určitými frekvencemi hlasu v určitých prostředích.
Náhlavní soupravy jsou taková sluchátka, ke kterým je „náhodou“ připojen mikrofon; nikoli naopak. Proto nelze změnit gain. Alespoň ne tradičním způsobem…
Systém Windows vám umožňuje upravit zesílení mikrofonu, což je virtuální verze zesílení.
Není to totéž, ale alespoň něco. O úpravách úrovně zesílení si povíme později.

Knoflík pro gain mikrofonu. Zdroj: alisocreek.net
Kupující náhlavní soupravy neposlouchá mikrofon
Když půjdete do obchodu s počítači a vyzkoušíte sluchátka, nikdy nezkusíte mikrofon, že? Navíc většina recenzí o náhlavních soupravách se zaměřuje především na kvalitu přehrávání.
„Lhal bych, kdybych řekl, že mikrofon netestují ani nezmiňují. Ale často je to jen minuta z dlouhé recenze.“ (homestudioexpert.com)
Spotřebitelé se starají o pohodlí, kvalitu buildu a buildu, stejně jako o design, RGB a software.
Buďme upřímní: náhlavní soupravu s působivým zvukem a kvalitou provedení byste nepropásli jen proto, že mikrofon je podprůměrný.
Navíc mikrofon vlastně není pro vás. Je pro lidi, se kterými mluvíte: pro přátele, spoluhráče a kolegy.
O kvalitu mikrofonu se stará pouze vybraná skupina lidí. Streameři, youtubeři a podcasteři si obvykle kupují specializované špičkové mikrofony. Vědí, že ten zabudovaný v jejich náhlavní soupravě stojí za nic.
Výrobci nevytvářejí lepší mikrofony pro sluchátka právě z toho důvodu, že to každého nezajímá, a navíc by se to odrazilo na ceně zařízení: což ve vysoce konkurenčním odvětví IT znamená kritickou nevýhodu.

Mluvení do mikrofonu. Zdroj: wired.com
Mikrofony náhlavní soupravy jsou malé
Pokud jde o zvuk, větší obvykle znamená lepší. Mikrofon musí mít určitou velikost, aby účinně zachytil vibrace ve vzduchu.
Větší mikrofony mají větší membrány, takže lépe zachycují přirozené basy ve vašem hlase.
U headset mikrofonů můžete očekávat skoro miniaturní membránu. Pokud byste mikrofon náhlavní soupravy rozebrali, viděli byste, že je „velký“ jen několik milimetrů.
Malý mikrofon je extrémně citlivý na vibrace. Sbírá tedy spoustu zbytečného hluku. Po použití funkce potlačení hluku vám zůstane mikrofon s „blátivým“ zvukem.

Miniaturní mikforon. Zdroj: vat19.com
Rozsah frekvenční odezvy je u mikrofonů náhlavní soupravy úzký
Frekvenční odezva mikrofonu je rozsah zvuku, který je mikrofon schopen zachytit. Každý mic má jedinečnou křivku odezvy, která definuje zvukový profil mikrofonu.
Nelze to zobecnit na všechny mikrofony náhlavní soupravy, ale většina z nich má velmi úzký rozsah frekvence.
Obvykle vyřadí nízké frekvence pro snížení zbytečného hluk a dunění, abyste získali jasnější zvuk.
Také moc nezvládají vyšší frekvence, ale to není problém. Průměrný ženský hlas dosahuje pouze 255 Hz, což je rozsah nízkých až středních frekvencí.
Jak bylo řečeno, potřebujete velkou membránu mikrofonu pro zachycení nízkých frekvencí. Křivka odezvy na mikrofonech náhlavní soupravy tedy není vhodná pro frekvenční rozsah hlasu.
Pokud máte vy nebo někdo, koho znáte, hluboký hlas, bude to „skřípat“.

Frekvenční rozsah různých mikrofonů. Zdroj: grasacoustics.com
Mikrofony náhlavní soupravy mají k dispozici omezenou šířku pásma
Bandwidth, aneb šířka pásma, v podstatě označuje, kolik dat lze přenést z náhlavní soupravy do počítače a naopak.
Kabelová sluchátka mají obvykle oddělené kabely mikrofonu a driveru. V těchto situacích má mikrofon veškerou šířku pásma, kterou potřebuje k odeslání analogového signálu.
Ale to není případ USB sluchátek. Vstupní a výstupní vodiče jsou oba připojeny k jedinému USB konektoru, což výrazně omezuje šířku pásma.
Společnosti poskytují driverům náhlavních souprav velkou šířku pásma, aby dosáhly vysoké vzorkovací frekvence, aneb sample rate.
A mikrofon náhlavní soupravy zabírá veškerou dostupnou šířku pásma, která zbývá. Vzorkovací frekvence se tedy ani neblíží potenciálnímu maximu.
Vzorkovací frekvence popisuje, kolikrát je zvuk zaznamenán nebo přehrán za sekundu. Měří se v hertzech (Hz).
Jako příklad použijme HyperX Cloud headset. Maximální vzorkovací frekvence měniče je 24 bitů 192 000 Hz a mikrofon je omezen na 16 bitů 192 000 Hz.

HyperX Cloud. Zdroj: zdnet.com
Ač to nevypadá jako velký rozdíl, 16bitový zvuk trpí silným ořezem audia ve srovnání s 24bitovým zvukem
Ořezání zvuku v podstatě znamená zkreslení. Zkreslení zní dobře na elektrických kytarách, ale ne na mikrofonu vaší náhlavní soupravy.

Headset mikrofon. Zdroj: musicianwave.com
Špatný mikrofon náhlavní soupravy přiměje uživatele ke koupi dedikovaných mikrofonů
Není náhodou, že všichni hlavní výrobci herních headsetů prodávají také kondenzátorové USB mikrofony.
Razer a Kingston jsou skvělými příklady. Všechny jejich náhlavní soupravy jsou dodávány s vestavěnými mikrofony.
Ale rádi vám prodají dedikovaný kondenzátorový mikrofon, který se perfektně hodí k headsetu. Pokud se podíváte na několik reklamních kampaní pro mikrofony, vždy se s nimi pojí náhlavní souprava.
Samozřejmě, že skutečný kondenzátorový mikrofon bude vždy znít mnohem lépe než mikrofon náhlavní soupravy. Protože mikrofon náhlavní soupravy je cíleně vyroben ve špatné kvalitě, se výrazný rozdíl stane viditelným I pro neaudiofily.
To vás zřejmě přiměje k nákupu vyhrazeného mikrofonu, ačkoli vlastně už jeden mikrofon máte.
Hráči si častěji kupují vybavení od stejného výrobce kvůli estetice a RGB kompatibilitě.

CONNECT IT BIOHAZARD RGB. Zdroj: czc.cz
Pokud si nepořídíte sluchátka pro práci, budou navrženy pro hraní her. Dobrý headset je předpokladem pro střílečky z pohledu první osoby.
Potřebujete mikrofon, abyste mohli mluvit se spoluhráči o pozici nepřítele, žádat o munici, léčení, a možná provádět i nějaký ten trash-talk.
Jediné, co od takového mikrofonu většina hráčů očekává, je aby tak nějak fungoval. Neprodukujete YouTube video, například, které vyžaduje vynikající čistotu hlasu. Výhodou u headset mic je potlačení zvuku, takže si vaši spoluhráči nebudou stěžovat na okolní hluk.
Ale nikdo si nebude stěžovat na kvalitu zvuku vašeho mikrofonu. Musí se soustředit na gaming, takže nikdo nevěnuje pozornost tomu, jak zníte.

Herní chat. Zdroj: beebom.com
Mikrofony náhlavní soupravy se nacházejí příliš blízko úst
Mikrofony náhlavní soupravy musejí být umístěny blízko vašich úst. Jinak mikrofon zachytí spoustu nežádoucího hluku a zároveň silně zkreslí váš hlas.
Ale mít mikrofon blízko úst je dvousečná zbraň. Nezachytí okolní hluk, ale zaznamená různé neúmyslné, nepatřičné zvuky úst.
Nejlepším příkladem toho jsou tzv plosives. Jedná se o souhláskové zvuky jako /b/ a /k/, vytvořeny krátkým zablokováním a následným uvolněním nahromaděného proudu vzduchu.
Tato malá „exploze“ způsobí výbuch vzduchu, který zasáhne mikrofon. To, co vaši přátelé nakonec uslyší, je hlasitý dunivý zvuk. A protože hned několik souhlásek spadá do kategorie plosive, je třeba se připravit na časté střetávání s touto nepříjemností.
Výbuchy a jiné zvuky z úst vážně ovlivňují kvalitu zvuku mikrofonu vaší náhlavní soupravy.

Headset mikrofon. Zdroj: soundguys.com
Vysoce kvalitní mikrofony jsou drahé na výrobu
Mnoho věcí ovlivňuje cenu headsetů. Mikrofon je jednou z nich. Výrobci headsetů se přitom často snaží udržet cenu příznivou pro širokou veřejnost, což jde na úkor kvality a funkcí. Postižena bývá i kvalita vstupního zvuku.
Pravděpodobně víte, že I ty nejlevnější kondenzátorové mikrofony začínají na cenově relaci 40-50 $.
Získat dobrý zvuk z malého mikrofonu je přitom náročnější, tedy i dražší. Zahrnuje to stovky hodin výzkumu, vývoje, testování a vysoce kvalitních materiálů.
Spotřebitelé se zdráhají připlatit si za kvalitní mikrofon na sluchátkách. A, opakujeme, mikrofony s malými membránami nikdy nebudou znít tak dobře jako mikrofony plné velikosti.
Pokud hledáte špičkový odnímatelný mikrofon pro hraní her, Audio-Technica ATGM2 může být dobrou volbou. Je to jeden z nejlepších mikrofonů pro hraní her. Připojuje se k jakémukoli páru sluchátek.

Továrna na výrobu mikrofonů. Zdroj: youtube.com – SourceDistributionTV
Nechce se vám řešit problémy s mikrofonem?
Chápeme, že nastavení mikrofonu a další technikálie mohou být náročné. Proto: pokud cítíte, že potřebujete pomoci s kreativní tvorbou, zdaleka nejen s podcasty, jsme tu pro vás. Kontaktujte nás, nebo o nás nejprve zjistěte více.
Ale pokud jste se rozhodli vydat cestou „udělám si to sám“ (DIY), podívejte se na možná řešení problému mikrofonem náhlavní soupravy.