obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Co si budeme nalhávat: inzerce vašeho podcastu je náročná. Při tak silné soutěží o pozornost listenerů se váš podcast může snadno ztratit v moři jiné propagace. Ještě obtížnější je, aby váš podcast vynikl u posluchačů, kteří podcasty aktivně nevyhledávají. Dobrou zprávou je, že nyní, více než kdy jindy, je snazší, aby váš podcast upoutal pozornost, a to pomocí audiogramu.

Co je to audiogram? – Jak upoutat pozornost podcastem

Někdy je jako audiogram (případně audiometrie) myšlen test sluchu, ale o tom dnes nemluvíme. Pokud jste v poslední době používali sociální média, zřejmě jste jej už viděli. Pokud ne, zde je docela dobrý příklad na Twitteru Westwood One Sports. Audiogram je soubor, který kombinuje vizuální umění, zvukovou vlnu, zvukovou stopu, a v nejlepším případě přepis dialogu.

Zajímavější než GIF a vyžadující menší nasazení než video, jsou jako drobné chutě a aromata, které lákají kolemjdoucí, aby spořádali celý pokrm.

Dobrá zpráva: nemusíte být velká mediální společnost, abyste mohli využít audiogramy k propagaci vašeho podcastu.

Tvorba podcastu

Co dělá audiogram?

Audiogramy vynikají na feedech sociálních médií, aniž by vyčerpávaly data nebo zpomalovaly zařízení uživatele. V kombinaci s výzvou k akci a odkazem na web jsou mnohem efektivnější reklamní strategií než příspěvek na sociálních sítích nebo statická reklama. Když někdo bezcílně scrolluje, audiogram je těžké ignorovat.

WNYC vytvořil open-source kód, který tvořil audiogramy, a distribuoval jej zdarma. Delaney Simmons, ředitel sociálních médií WNYC, popsal dopad; „Na Twitteru je průměrná interakce u audiogramu 8x vyšší než u neaudiogramového tweetu. Na Facebooku některé naše pořady zaznamenávají, že dosah audiogramů předčí fotky a odkazy o 58 % a 83 %.

Původní plán byl způsob, jak lidé konzumovat podcasty z jakékoli platformy bez dalšího kroku. Postupem času WNYC zjistila, že lidé obecně poslouchají maximálně 2–3 minuty audiogramu.

Audiogramy jsou opět skvělým způsobem, jak upozornit na váš podcast. Neznamenají plný závazek k poslechu.

tvorba podcastu ve dvou

Jak vytvořím audiogram pro podcast?

New York Public Radio sdílelo příslušný kód veřejně na GitHubu a nadále jej zdokonaluje. Existuje však mnoho služeb, které můžete použít k vytvoření audiogramu. Některé z nich již mohou být obsaženy ve vašem hostiteli podcasterů nebo v aplikaci pro poslech podcastů. Všechny vás provedou procesem v několika krocích.

 • Headliner je nejznámější audiogramová služba. Je dostupná jako aplikace pro mobilní zařízení nebo ve vašem prohlížeči a integruje se s podcastovými hostiteli Castos, Spreaker, Blubrry a Libsyn. Pokud některý z nich používáte, již máte Headliner ve vaší sadě nástrojů.
 • Proces audiogramu (nebo „sociálního videa“) Wavve je podobný, až na to, že transkripce není vestavěná. Integrují se s nástrojem zvaným Zubtitle.
 • Přepisovací služba a zvukový editor Descript vás může provést procesem pomocí přístupu založeného na textu. Po realizaci přepisu vyberete část, kterou chcete zvýraznit, a vezmete to odtud.
 • Populární poslechová aplikace Overcast s funkcí „Share Clip“ vám umožní vytvořit základní, ale všestranný audiogram. Nemá titulky, ovšem můžete jej uložit do knihovny fotografií vašeho iPhone a sdílet je na sociálních sítích stejně snadno, jako když zveřejníte obrázek kočičky.

Tento audiogram jednomu podcasterovi na první pokus zabral méně než třicet minut. Navíc vidíte, kde jsou v díle chyby. I tak je to skvělý nástroj.

Co mám jako podcaster dělat s audiogramem?

Zkuste vytvořit YouTube kanál s nejlepším momentem z každé epizody podcastu a zveřejněte tam vaše audiogramy. V kombinaci s dobrou výzvou k akci to může vést k vyšší návštěvnosti vašeho podcastového webu.

Zveřejněte audiogram na Instagram. V popisku zmiňte, že odkaz na váš podcast je ve vašem biu na Instagramu. Ujistěte se, že ve vašem Insta životopisu je skutečně takový link obsažen, ať už jde o URL adresu vašeho podcast webu, PodPage, nebo Linktree link.

Konzistence je klíčová, protože budujete povědomí o brandu. Nezapomeňte, že WNYC zjistila, že audiogramy nenavádí přímo k obsahu. Tedy podáváte pouze vzorek: jedná se o předkrm, ne hlavní chod.

Konzistence je klíčová, protože budujete povědomí o značce. Nezapomeňte, že WNYC zjistila, že audiogramy nenavádí přímo k obsahu. Tedy podáváte pouze vzorek: jedná se o předkrm, ne hlavní chod.

Zaveďte remindery, abyste při publikování nové epizody vydali nový audiogram. Nebo zveřejněte upoutávku den před vydáním další epizody. Záleží to jen na vás.

Jednou z taktik propagace je vložit upoutávku na váš podcast do blog postu na vašem podcastovém webu, a to s audiogramem trvajícím zhruba minutu. Pamatujte, použijte zvýraznění. Poté, až budete dělat vizitky, vložte QR kód na zadní stranu karty. Tímto způsobem mohou lidé naskenovat QR kód a přejít přímo na stránku s audiogramem, což je uvede do vašeho podcastu.

Nahrávání podcastu

Open-Source a univerzální: takové jsou podcasty s audiogramem

Podcasty a sociální média jsou různé spotřební zkušenosti. Když se New York Public Radio snažilo podcasterům usnadnit sdílení celých epizod na jakékoli platformě, nedosáhlo svého cíle. Publikum nemělo zájem konzumovat celé podcasty na jejich feedech sociálních médií. Přesto do jisté míry uspělo, protože usnadnilo podcasterům s jakýmkoli rozpočtem a množstvím zdrojů sdílení digitálního obsahu s širším publikem. Tento nástroj by se rozhodně měl stát součástí vaší podcastové strategie.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv