Životním cílem mnoha lidí je dělat, co je baví. Stanislav Novotný, odborník na kybernetickou bezpečnost, na to má jiný názor… Vyzkoušel několik neatraktivních pozic, než se usadil ve společnosti ALEF. Zde je jeho úkol jasný, ale nelehký: rozšířit povědomí o neatraktivním tématu jménem cyber security.
Epizoda podcastu Zábavné show se ale nebude zabývat pouze kybernetikou, ale i třeba prací v korporátu, nebo obecně nelehkým životem Standy. A na pár životních mouder také zbude prostor.
Cyber útočníci jsou v ráji hlavně proto, že kybernetická bezpečnost většinu uživatelů nezajímá…
„Kybernetická bezpečnost je takové skryté téma. Jen občas se objeví v médiích. Přitom denně probíhá desítky útoků, včetně velkých.“
Obsah - Najdi si rychlou odpověď!
Stanislav Novotný dělá rád, co ho nebaví?!
Asi to vyloženě rád nedělá, ale když se zpětně kouká na nepříjemné pracovní zkušenosti, váží si jich, protože ví, že ho posunuly možná ještě více než ty jeho aktuální, příjemné.
„95 % z toho, co teď dělám, mě baví.“
Čemu se Stanislav Novotný věnuje ve svém současném work life?
Stanislav Novotný pracuje ve společnosti ALEF, kde dělá Online Media Specialistu. Řečeno lidsky, snaží se přiblížit kybernetickou bezpečnost široké veřejnosti (a tím samozřejmě propagovat firmu, kde pracuje): ať už přes Youtube, nebo třeba přes Twitter.
- YouTube vs. Spotify: která platforma je lepší pro podcasty?
- Jak vytvořit video na YouTube, které se má šanci stát úspěšným?
Úkol to není jednoduchý; ani vždy zábavný. Právě proto je Standa rád za každého nového odběratele; ví, že dalšímu člověku může pomoci dosáhnout bezpečí na internetu.
„Já jsem si po neúspěšném absolvování dvou škol chtěl najít v Praze práci, aspoň 20 tisíc. Jenže jsem si neuvědomil, že když řeknou dvacet tisíc, myslí tím 20 tisíc hrubýho.“
Jak se zabezpečit v kyberprostoru?
Bezpečnost na internetu není žádná věda (pokud tedy nepotřebujete být obrněny před útoky jako Pevnost Boyard). Základem je používat silná hesla, a to tak, že pro každou službu budete mít jiné heslo. Protože zapamatovat si tolik hesel je nad lidské síly a zapisovat si je není praktické (ani 100% bezpečné), existují Password Managery. Tyto prográmky udělají hard work za vás, a navíc mohou být i zdarma (viz třeba LogMeOnce).
Pak samozřejmě používat zdravý rozum, aneb nikdo vám zdarma nedá 100 milionů (výměnou „jen“ za platební kartu).
„Týdně se děje nesčetně kybernetických útoků, to jen mainstreamová média o tom skoro nemluví:“
Jsem v ohrožení kyberútoků? Odpovídá Stanislav Novotný.
Každý, kdo je připojen k internetu (a vlastně i ten, kdo není), se může stát cílem virtuálního útoku. Platí ale, že hackeři se primárně zaměřují na velké organizace apod. subjekty, neboť v případě úspěchu to přinese podstatně větší profit.
„Jak Kopřiva možná působí chladně, ale je to hlava!“
Co je potřeba pro úspěch v kyberbezpečnosti podle Stanislava Novotného?
Přestože Stanislav Novotný se nepovažuje za odborníka na kyberbezpečnost, nicméně se spíše zaměřuje na propagaci této oblasti, je mu jasné, že v této sféře je potřeba disciplína.
Jako jeden z propagačních kanálů zvolil Youtube z důvodu, že umožňuje prezentovat dlouhý content, na rozdíl třeba od Instagramu.
Stanislav Novotný je dále aktivní na platformách jako:
Překvapení pro posluchače Zábavné show!
Podcast Zábavná show se Stanislavem Novotným můžete sledovat nejen na YouTube, ale také na Spotify:
Líbil se vám podcast se Stanislavem Novotným?
Tak co se podívat na další podcasty Zábavných médií?
Třeba na Staggyho?
… nebo třeba na René Hranického?
Chcete si nechat profesionálně vytvořit podcast?
Tvorba podcastu je, ač se to nezdá, celkem náročný job. Pokud jste již zahájili vaši podcastovou kariéru, jistě už dobře víte, že Trust Primo mikrofon a Audacity k profesionálnímu výsledku nestačí.
Co takhle mít si vypůjčit naše profesionální vybavení a nechat veškerou práci na nás, takže se budete moci soustředit čistě a jen na samotnou show?
Pokud se vám tento nápad zamlouvá, neváhejte nás kontaktovat, abychom domluvili spolupráci, která vám bude nejlépe vyhovovat.