obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

V minulém díle jsme si řekli základní info o levném notebooku pro úpravu videí Lenovo IdeaPad Gaming 3 (2021). Nyní pro naše čtenáře máme připravený bonus. Podíváme se na to, jak si tento budget laptop vede v různých oblastech. Tyto informace jsme si nevycucali z prstu: pocházejí z reputovaného zdroje rtings.com.

Slíbili jsme žádné zdržovačky, tak jdeme na to!

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Nejdříve obecně, jak si Lenovo IdeaPad Gaming 3 vede

Lenovo IdeaPad Gaming 3 (2021) je 15,6palcový levný herní notebook. Stejně jako mnoho herních notebooků ve své cenové kategorii, jako je HP Victus 16 (2021), je k dispozici s výkonným CPU a velmi schopnými možnostmi GPU; dělá však kompromisy v jiných aspektech, aby se stal ekonomicky dostupnějším.

Model disponuje procesorem AMD Ryzen 5000 CPU a dedikovanou grafikou NVIDIA GPU. Nicméně existují také modely s procesory Intel 11. generace pod modelovým názvem Lenovo IdeaPad Gaming 3i (2021). „Konfigurace AMD Ryzen 7 5800H a NVIDIA GeForce RTX 3050, kterou jsme testovali, může poskytnout dobrý herní zážitek. Ovšem 8 GB paměti v jednokanálové konfiguraci výrazně omezuje výkon, což vede k nižším než očekávaným snímkovým frekvencím ve hrách. Ujistěte se proto, že zvolíte konfiguraci s 16 GB operační paměti ve dvoukanálovém režimu, abyste z CPU a GPU vytěžili maximum.“

Lenovo IdeaPad Gaming 3, který je předmětem tohoto článku, má procesor AMD Ryzen 7 5800H, dedikovaný GPU NVIDIA GeForce RTX 3050, 8 GB paměti a 1256 GB úložiště ve formě 256 GB PCIe NVMe SSD a 1 TB pevného disku 5 400 ot./min. Notebook můžete také nakonfigurovat s AMD Ryzen 5 5600H, který není tak rychlý jako Ryzen 7 5800H, ale stále je dostatečně výkonný, aby poskytoval plynulé hraní.

Pokud jde o GPU, základní NVIDIA GeForce GTX 1650 je nejnižší možností a může dosáhnout přibližně 60 FPS při 1080p, i když ve většině her budete muset hrát s nízkým nastavením. NVIDIA GeForce RTX 3050 a RTX 3050Ti jsou slušným krokem vpřed oproti GTX 1650 a fungují poměrně podobně, přičemž RTX 3050Ti je jen nepatrně lepší než 3050. Obě GPU se mohou pohybovat kolem nebo mírně přes 60 snímků za sekundu při vysokých nastaveních. NVIDIA GeForce RTX 3060 je konfigurace nejvyšší třídy. Poskytne nejlepší výkon s průměrnou snímkovou frekvencí kolem 80 až 100 FPS při 1080p.

Lenovo IdeaPad Gaming 3. Zdroj: laptopmag.com

Lenovo IdeaPad Gaming 3. Zdroj: laptopmag.com

Jak si vede Lenovo IdeaPad Gaming 3 v porovnání s jinými notebooky?

Lenovo IdeaPad Gaming 3 patří mezi cenově výhodné herní notebooky, pokud jde o kvalitu sestavení i kvalitu klávesnice a touchpadu. Chybí však výběr portů a použití jednořadé paměti x16 zhoršuje celkový výkon. Takže za upgrade paměti musíte zaplatit více, pokud chcete z CPU a GPU vytěžit maximum.

HP Victus 16 (2021) – kvalitní notebook

Lenovo IdeaPad Gaming 3 (2021) a HP Victus 16 (2021) jsou oba levné herní notebooky dostupné se stejnými možnostmi GPU. IdeaPad Gaming 3 má však možnosti procesoru AMD Ryzen 5000, zatímco Victus 16 má Intel 11. generace. 

Oba notebooky nabízejí podobnou celkovou uživatelskou zkušenost, i když Victus 16 má lepší výběr portů a při zatížení se tolik nezahřívá. 

Výkon bude záviset na konfiguraci. Pokud plánujete používat notebook pro práci, procesory AMD Ryzen od IdeaPad Gaming 3 mají lepší vícevláknový výkon než procesory Intel 11. generace. Takže se lépe hodí pro produkční úlohy, jako je editace videa a 3D vykreslování.

HP Victus 16. Zdroj: hp.com

HP Victus 16. Zdroj: hp.com

Acer Nitro 5 15 (2020) – kvalitní notebook

Pro hraní her je Lenovo IdeaPad Gaming 3 (2021) lepší než Acer Nitro 5 15 (2020). IdeaPad Gaming 3 je k dispozici s novějšími a výkonnějšími CPU a GPU. Dokáže vytlačit vyšší FPS. Zároveň nabídne jasnější a barevnější displej s vyšší obnovovací frekvencí 165 Hz.

Lenovo IdeaPad Gaming 3 má také mnohem lepší klávesnici, která funguje spolehlivěji; Nitro 5 občas neregistruje některé úhozy. Na druhou stranu má Nitro 5 mnohem delší výdrž baterie, vydrží dvakrát déle pro lehkou produktivitu a přehrávání videa. Navíc je chladnější a tišší v zátěži.

Acer Nitro 5 15 (2020). Zdroj: czc.cz

Acer Nitro 5 15 (2020). Zdroj: czc.cz

Lenovo Legion 5 Gen 6 15 (2021) – kvalitní notebook

Lenovo Legion 5 Gen 6 15 (2021) je lepší než Lenovo IdeaPad Gaming 3 (2021). Mají podobné možnosti konfigurace; Legion 5 však můžete získat s panelem QHD 165Hz a GPU NVIDIA GeForce RTX 3070, které nejsou k dispozici na IdeaPad Gaming 3. Se stejnou konfigurací bude Legion fungovat lépe a vytlačí vyšší snímkové frekvence. má přepínač MUX a jeho GPU běží při vyšším výkonu. Legion 5 má také robustnější konstrukci, širší výběr portů a lepší termiku.

Lenovo Legion 5 Gen 6 15 (2021). Zdroj: lenovo.com

Lenovo Legion 5 Gen 6 15 (2021). Zdroj: lenovo.com

Dell G15 (2022) – kvalitní notebook

Dell G15 (2022) a Lenovo IdeaPad Gaming 3 (2021) jsou oba levné herní notebooky. Pokud jde o uživatelskou zkušenost, Lenovo je napřed, protože má robustnější konstrukci a také lepší klávesnici i touchpad

Procesory Intel 12th Gen společnosti Dell však fungují lépe než procesory Lenovo AMD Ryzen řady 5000. To vám poskytuje lepší snímkové frekvence ve hrách. Dell má také možnosti konfigurace vyšší třídy, jako je QHD 240Hz displej a GPU NVIDIA GeForce RTX 3070Ti.

Dell G15 (2022). Zdroj: dell.com

Dell G15 (2022). Zdroj: dell.com

Jak notebook Lenovo IdeaPad Gaming 3 obstojí ve škole?

Plánujete synovi/dceři koupit levný notebook pro úpravu videí, ale nejste si jisti, zda zvládne školní prostředí?

Lenovo IdeaPad Gaming 3 je OK pro školní použití. Nicméně je trochu objemný a těžký, není zrovna nejpřenosnější. Navíc baterie vydrží jen asi pět hodin lehké produktivity. Což znamená, že si s sebou budete muset vzít nabíječku.

Na klávesnici se pohodlně píše po delší dobu a touchpad dobře sleduje všechny pohyby a gesta.

Procesor AMD Ryzen a dedikovaný GPU NVIDIA zvládnou všechny typy pracovních zátěží, včetně náročných úkolů, jako je grafický design a 3D animace. 

Displej je slušně ostrý. Navíc poskytuje dostatek prostoru pro multitasking. Bohužel není dostatečně jasný, aby bojoval s odlesky; plus vypadá mírně sepraně. Bohužel nemůžete využít jeho USB-C port pro nabíjení notebooku nebo výstup video signálu na externí displej.

Výhody notebooku Lenovo IdeaPad Gaming 3

 • Poskytuje pocit well-buildu
 • CPU a dedikovaný GPU zvládnou náročné pracovní zatížení.
 • Na klávesnici se skvěle píše a nezpůsobuje únavu.
 • Slušná kvalita videa z webové kamery pro videohovory.

Nevýhody notebooku Lenovo IdeaPad Gaming 3

 • Baterie vydrží jen něco málo přes 5 hodin light produktivity.
 • Displej není dostatečně jasný, aby potlačil odlesky.
 • Není nejpřenosnější kvůli velikosti a hmotnosti.
 • USB-C nepodporuje nabíjení ani výstup videa.
Lenovo IdeaPad Gaming 3 (2021). Zdroj: mall.cz

Lenovo IdeaPad Gaming 3 (2021). Zdroj: mall.cz

Jak Lenovo IdeaPad Gaming 3 obstojí jako gaming laptop?

Lenovo IdeaPad Gaming 3 je dobrý notebook pro hraní her. Jeho procesor AMD Ryzen a dedikovaný GPU NVIDIA mohou poskytnout plynulý herní zážitek v rozlišení 1080p. Nicméně  se musíte ujistit, že získáte 16 GB paměti, protože konfigurace s 8 GB povede k nižší snímkové frekvenci a častému zadrhávání.  Naštěstí přístup k “vnitřnostem” pro upgrady je snadný. 

Jeho 120Hz displej poskytuje relativně čistý obraz v rychle se pohybujících scénách; jeho pomalá doba odezvy však způsobuje znatelné “duchy” (ghosting) . Pokud chcete ještě plynulejší hraní, je k dispozici možnost panelu 165 Hz, i když budete muset přejít na RTX 3060, abyste toho využili na maximum. Výkon v průběhu času je vynikající, protože je stanoveno pouze malé množství thermal throttlingu na CPU, a navíc žádné na GPU. Bohužel ventilátory jsou při zatížení docela hlasité.

Výhody notebooku Lenovo IdeaPad Gaming 3

 • Obnovovací frekvence 120 Hz s podporou FreeSync.
 • Uživatelsky upgradovatelná paměť a úložná jednotka.
 • Minimální omezení CPU.
 • GPU při zátěži neprovádí throttling.

Nevýhody notebooku Lenovo IdeaPad Gaming 3

 • Pomalá doba odezvy způsobuje znatelný ghosting.
 • 1Rx16 omezuje výkon.
 • Hlasité ventilátory pod zátěží.
Lenovo IdeaPad Gaming 3 (2021). Zdroj: mall.cz

Lenovo IdeaPad Gaming 3 (2021). Zdroj: mall.cz

Jak Lenovo IdeaPad Gaming 3 obstojí v oblasti multimédií?

Lenovo IdeaPad Gaming 3 je na konzumaci médií hodnocen jako průměrný. Není moc přenosný, protože je trochu objemný a těžký. Navíc jeho baterie vydrží jen asi tři hodiny přehrávání videa. Reproduktory znějí poměrně přirozeně a vyváženě, ale nemají tolik basů, aby produkovaly dunivý zvuk. A co víc, nejsou moc hlasité. Možnosti displeje 60 Hz a 120 Hz působí kvůli úzkému barevnému gamutu sepraně. Ale můžete získat 165 Hz panel s plným pokrytím sRGB, který bude vypadat mnohem lépe. Bohužel všechny možnosti zobrazení jsou IPS panely s nízkým kontrastem: nejsou ideální pro sledování v tmavé místnosti.

Výhody notebooku Lenovo IdeaPad Gaming 3

 • Displej dobře zvládá odrazy.
 • Možnost 100% sRGB panelu.
 • Flicker-free podsvícení pomáhá snížit únavu očí.

Nevýhody notebooku Lenovo IdeaPad Gaming 3

 • Černé odstíny vypadají šedě v tmavém prostředí.
 • Celkově barvy působí vybledle.
 • Tiché reproduktory.
 • Displej není dostatečně jasný, aby potlačil odlesky.
 • Není to nejpřenosnější zařízení kvůli objemné velikosti a hmotnosti.
 • Baterie vydrží pouze 3 hodiny přehrávání videa.
Lenovo IdeaPad Gaming 3 (2021). Zdroj: mall.cz

Lenovo IdeaPad Gaming 3 (2021). Zdroj: mall.cz

Jak Lenovo IdeaPad Gaming 3 obstojí jako pracovní stanice (workstation)?

Lenovo IdeaPad Gaming 3 je skvělý notebook jako pracovní stanice. Jeho procesor AMD Ryzen a dedikovaný GPU NVIDIA zvládnou náročné pracovní zatížení, jako je střih videa, 3D animace a grafický design. Jeho výkon podporuje také fakt, že u CPU je výrazně omezen throttling; a u GPU dokonce není žádný. Jen se připravte: ventilátory jsou při zatížení poměrně hlasité.

Výběr portu je bohužel průměrný. Jediný port USB-C totiž nepodporuje nabíjení ani výstup videa. Dovede přenášet data pouze rychlostí USB 3.2 Gen 1 až 5 Gb/s.

Výhody notebooku Lenovo IdeaPad Gaming 3

 • CPU a dedikovaný GPU zvládnou náročné pracovní zatížení.
 • Uživatelsky upgradovatelná paměť a úložná jednotka.
 • Minimální omezení CPU.
 • U GPU při zátěži žádný throttling.

Nevýhody notebooku Lenovo IdeaPad Gaming 3

 • Single rank x16 modul paměti omezuje výkon.
 • USB-C nepodporuje nabíjení ani výstup videa.
 • Hlasité ventilátory pod zátěží.
Lenovo IdeaPad Gaming 3 (2021). Zdroj: mall.cz

Lenovo IdeaPad Gaming 3 (2021). Zdroj: mall.cz

Jak Lenovo IdeaPad Gaming 3 obstojí v podnikovém prostředí?

Lenovo IdeaPad Gaming 3 je slušný pro firemní použití. Vypadá dobře, i když je celý plastový. Jen je trochu objemný a těžký, takže není nejjednodušší ho přenášet. Také jeho baterie vydrží jen asi pět hodin lehké činnosti. To znamená, že si s sebou budete muset vzít proprietární nabíječku, protože notebook nemůžete nabíjet přes USB-C. 

Na klávesnici se pohodlně píše a nezpůsobuje únavu. Touchpad dobře sleduje všechny pohyby a gesta. Webová kamera snímá slušný obraz pro videohovory.

Procesor AMD Ryzen snadno zvládne většinu úloh produktivity, jako je formátování textu, procházení webu, tabulky a prezentace. Displej je slušně ostrý a poskytuje dostatek prostoru pro multitasking, ale není dostatečně jasný, aby bojoval s odlesky.

Výhody notebooku Lenovo IdeaPad Gaming 3

 • Působí jako well-built.
 • Na klávesnici se skvěle píše a nezpůsobuje únavu.
 • Slušná kvalita videa z webové kamery pro videohovory.

Nevýhody notebooku Lenovo IdeaPad Gaming 3

 • Baterie vydrží jen něco málo přes 5 hodin lehké produktivity.
 • Displej není dostatečně jasný, aby potlačil odlesky.
 • Není nejpřenosnější kvůli objemné velikosti a hmotnosti.
Lenovo IdeaPad Gaming 3 (2021). Zdroj: mall.cz

Lenovo IdeaPad Gaming 3 (2021). Zdroj: mall.cz

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv