obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Tento článek od Zábavných médií je volným překladem článku „Top 10+ Fastest & Most Powerful Laptops for Graphic Designers & Creatives“ od Jacob Cass z justcreative.com.

Ve svém jádru jsou notebooky navrženy tak, aby byly vaším společníkem na cestách. Některé notebooky jsou však, pochopitelně, výkonnější než jiné. A někdy je rozdíl ve výkonu markantní. Grafičtí designeři a kreativci obecně patří mezi uživatele, kteří potřebují výkonnější stroj; a někdy dokonce co možná nejvýkonnější. Vzpomeňme třeba na 3D modelování, VFX či úpravu videí.

Tento článek vám poskytne přehled notebooků, které svým výkonem rozhodně nezahanbí. Nejdříve se ale podíváme na to, na co si dávat pozor při nákupu notebooku; protože neinformovanost = vyhozené peníze.

Jaké faktory definují nejvýkonnější notebook pro grafiky?

I když můžete vejít do jakéhokoli obchodu nebo e-shopu a koupit si první notebook, který vás trkne do oka, takto velmi riskujete. I kdybyste tímto způsobem náhodou pořídili notebook, který vám bude vyhovovat, je více než pravděpodobné, že když učiníte informované kupní rozhodnutí, získáte notebook, s nímž budete mnohem více spokojeni. Proto se podívejme na to, co před nákupem laptopu zvážit.

Velikost notebooku

Jednou z klíčových výhod notebooku je přenosnost, kterou vám poskytuje. I když jsou všechny notebooky přenosné, u některých větších rozměrů může být jejich přesun výzva. Pokud pravidelně cestujete, výběr notebooku, který není příliš velký ani těžký, přičemž má dobrou výdrž baterie, je skvělá kombinace.

Obrazovka notebooku

Mít obrazovku, na kterou se bude pohodlně dívat po dlouhou dobu, je hlavním faktorem při rozhodování o novém notebooku. Někteří preferují dotykovou obrazovku. Co ale je nutností spíš než volbou, je vysoké rozlišení displeje: 1920 x 1080 (Full HD) je pro kreativce minimum.

Design notebooku

Vědět, zda hledáte notebook s dotykovou obrazovkou či nikoli, vám může pomoci lépe se rozhodnout, pokud jde o design notebooku. Laptopy se obvykle dodávají ve dvou variantách…

Clamshell design je tradiční design notebooku s pantem na zadní straně, otevírá se do „véčka“. Jde o ten typ designu, který si každý představí, když řeknete „notebook“. Druhou možností je design 2v1 vám umožňuje otočit obrazovku, případně ji zcela vyjmout, a proměnit přístroj v jakýsi tablet. Z těchto dvou variant jsou notebooky 2v1 obvykle dražší.

Procesor notebook

Jednou z nejdůležitějších součástí notebooku je CPU. To je v podstatě mozek vašeho notebooku. Ať už posloucháte hudbu nebo upravujete videa, CPU zpracovává příkazy používané v těchto programech. Zatímco dříve se vícejádrový procesor kreativcům doporučoval, dnes se stává nutností. CPU s vícejádrovým nastavením. Čím více jader, tím lépe.

Intel Core procesor

RAM notebook

Mít dostatek RAM je důležité, protože vám umožňuje pracovat s více informacemi současně. Spolu s procesorem se výrazně podílí na celkovém výkonu notebooku. Nicméně vědět, kolik je „akorát“, může být složité. Dobrý základ pro operační paměť je 8 GB. To by stačilo na věci, jako je kontrola e-mailu, surfování na internetu, sledování videí a tak dále. Pokud však hodně upravujete videa a fotografie, může se vyplatit vsadit na 16 GB. Nemusíte to ale přehánět: pro amatérské kreativce bude, řekněme, 64 GB RAM zbytečností. Nevýhodou je, že i RAMka žere baterii: což je jeden z důvodů, proč nekupovat „tolik GB, kolik jen jde“.

RAM paměť Kingston Fury Impact 32GB. Zdroj: czc.cz

RAM paměť Kingston Fury Impact 32GB. Zdroj: czc.cz

Úložný prostor notebooku

Když byly notebooky poprvé vytvořeny, jedinou možností bylo použít k uložení dat pevný disk. Naštěstí se technologie posunula dopředu. Přestože se pevné disky (HDD) stále používají v některých přenosných počítačích, protože jsou levné, bývají hlučné a energeticky náročné. Tyto nedostatky řeší SSD disky. Jsou sice dražší, ale za to rychlejší a, co je nejdůležitější, spolehlivější než HDD.

Zrychlete počítač pro produkci podcastů pomocí jednotky Samsung SSD

Konektivita notebooku

Většina uživatelů potřebuje k notebooku něco připojit: ať už je to externí displej nebo USB myš, mít dostatek vstupů pro připojení zařízení je důležité. V případě jejich nedostatku totiž budete muset použít USB hub/dokovací stanici, což jsou starosti navíc.

Jaké porty by měl nabídnout notebook pro kreativce? Rozhodně nesmí chybět několik USB portů a video rozhraní (např. HDMI) pro připojení externího monitoru. Přídavnou obrazovku využijete zejména při editaci videí či fotografií. Vítaný je také slot pro SD kartu, což usnadní přenos vaší práce. Zkontrolujte také možnosti připojení sluchátek a LAN kabelu (ethernet).

Když už máte teoretické základy, pojďme se podívat na přehled TOP výkonných notebooků pro kreativce.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv