obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Díky tomuto krátkému průvodci editací videa pro začátečníky boostnete vaše znalosti v oblasti videoprodukce.

Začít s úpravou videa může být náročné. Ať uvažujete o kariéře v oboru, nebo chcete jednoduše upravovat videa pro sociální média nebo pro osobní použití, tento článek obsáhne, co potřebujete vědět o softwaru, hardwaru a běžné terminologii, než se pustíte do samotné editace videí.

DaVinci Resolve 17 – grafické nástroje pro motion graphics; Zdroj: makeuseof.com

DaVinci Resolve 17 – grafické nástroje pro motion graphics; Zdroj: makeuseof.com

Úprava videí pro začátečníky – úvod

Umění video editace není jen o stříhání. Jde také o přidání:

 • Přechodů
 • Vizuálních efektů
 • Hudby
 • Zvukových efektů
 • Titulků
 • Vylepšení barev
 • Osvětlení

Tento průvodce nabízí pár základních rad pro úpravy videa pro začátečníky, ať už vytváříte….

TIP NA ČTENÍ: Jaká je průměrná cena za tvorbu nezapomenutelného marketingového videa?

 

Final Cut Pro - user interface; zdroj: apple.com

Final Cut Pro – user interface; zdroj: apple.com

Jaký software pro video editaci je vhodný pro začátečníky v oblasti úpravy videa?

Ukázka workflow v aplikaci pro úpravu videí Premiere Pro, který je oblíbenou volbou mezi editory videa. Zdroj: fileinfo.com

Ukázka workflow v aplikaci pro úpravu videí Premiere Pro, který je oblíbenou volbou mezi editory videa. Zdroj: fileinfo.com

Úpravy videa jsou naštěstí v dnešní době velmi přístupným procesem. Pro tuto práci je k dispozici široká škála nástrojů. Některé aplikace pro editaci videí jsou dokonce zdarma!

Mnoho fotoaparátů a smartphonů nabízí nyní vestavěný software, který vám umožní provádět alespoň základní úpravy vašich záběrů na zařízení bez nutnosti stahovat externí aplikace z internetu. I sociálních média, jako jsou TikTok a Instagram Reels, nabídnou vlastní základní nástroje pro úpravy, díky kterým publikujete dílo v „hezčích šatech“.

V obou případech však mluvíme o základních vylepšeních. Chcete dělat něco pokročilejšího, aby vaše videa vypadala lépe než průměr? Budete muset sáhnout po externím softwaru pro úpravu videa.

Existuje spousta bezplatných programů pro video editaci. Některé z nich jsou vskutku mocné. Často však přinášejí omezení ve formě vodoznaků či limitované délky videa. Přesto mohou být dobrým způsobem, jak začít v oblasti postprodukce videa.

Profesionální stříhací program pro lidi v oboru či velké nadšence bývá drahý. Na druhou stranu nezřídkakdy můžete chytnout zajímavé slevy. Mezi profi řešení patří:

Vegas Pro; zdroj: store.steampowered.com

Vegas Pro; zdroj: store.steampowered.com

Tyto programy nabízejí největší kreativní možnosti. Bývají ale složité. Pokud nejste připraveni na strmou křivku učení, můžete dát přednost jejich zjednodušené verzi, jako je:

Oblíbené jsou také Filmora a Pinnacle Studio, stojící někde na pomezí mezi profesionálními aplikacemi a programy pro začátečníky. Řada softwarů nabízí bezplatné zkušební verze, takže si lze appku vyzkoušet a zjistit, zda se vám líbí, než provedete platbu.

Věděli jste, že o všech těchto programech si pro vás Zábavná média přichystala užitečné přehledy, recenze apod.? Malá ukázka:

Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Pro

Začínáte v oblasti úpravy videa? Nebo máte jen málo času? Šablony pro video editaci přijdou vhod. Obvykle umožňují přidávat k záznamu předem navržené titles, credits, captions, animace a vizuální efekty. Vašemu projektu okamžitě dodají profesionální vzhled. Bezplatné i placené šablony jsou k dispozici pro širokou škálu programů na úpravu videa.

TIP: Jaký je nejlepší notebook na editaci videí?

Podívejte se na druhou část tohoto průvodce!

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv