obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Máme zde poslední díl článku! Prošvihli jste předchozí?

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Běžná terminologie pro úpravu videa

Ať už si vyberete jakýkoli nástroj pro úpravu videa, většina nejlepších poskytovatelů softwaru nabízí na svých webových stránkách spoustu výukových programů a návodů, jak začít. Vezměme si jako příklad aplikaci Adobe Premiere Pro. Mezí její kvalitní tutoriály patří tyto.

Najít výukový program, který potřebujete, však může být zpočátku obtížné, když neznáte žargon pro editaci videa. Abychom vám to trochu usnadnili, uvádíme několik pojmů, které se vyplatí znát všem začínajícím střihačům videa.

Časová osa programu na úpravu videí

Většina nástrojů pro úpravu videa je založena na časové ose. Jedná se o zobrazení, které představuje celé vaše video od začátku do konce. Obvykle je rozložena zleva doprava a umožňuje posun tam a zpět, abyste mohli intuitivně provádět změny, jako je

 • Ořezávání
 • Úprava
 • Přeskupování videí
 • Přidávání hudby
Profesionální timeline jonnyelwyn.co.uk

Profesionální timeline. Zdroj: jonnyelwyn.co.uk

Kompozice programu na úpravu videí

Kompozice zahrnuje kombinování vizuálních prvků ze samostatných zdrojů do jednotlivých snímků. Cílem je vytvořit iluzi, že všechny tyto prvky jsou součástí stejné scény. Nejčastějším příkladem je, kdy herci vystupují před zelenými plátny a později se k nim přidávají jiná pozadí, stejně jako vizuální efekty.

Komprese programu na úpravu videí

Video soubory mohou být velmi velké, zvláště když natáčíte v HD, 4K, ne-li 8K. Komprese zahrnuje snížení množství dat ve video souboru, aby se ušetřilo místo na pevném disku a usnadnil se přesun z jednoho zařízení do druhého nebo do cloudu.

Rozlišení programu úpravu videí

Rozlišení udává, kolik pixelů se objeví na obrazovce. Čím více pixelů, tím vyšší rozlišení, a tím detailnější bude vizuální podání videa. Typická rozlišení pro videozáznam jsou

 • SD: 640 × 480 pixelů
 • 720p HD: 1280×720
 • Full HD: 1920 × 1080
 • 4K: 3840 x 2160
 • 8K: 7 680 x 4 320.

Poměr stran programu úpravu videí

Všimli jste si někdy, že když sledujete nějaké filmy v televizi, jsou v horní a spodní části obrazovky černé pruhy? To se stane, když se poměr stran filmu – šířka a výška obrazu – liší od poměru stran obrazovky.

Jde o kompromis, se kterým jsou diváci obvykle ochotni žít při sledování obsahu, jež byl původně uveden do kin. Ale pro jakýkoli jiný typ videa nebudou tak shovívaví. Je tedy důležité vědět, v jakém poměru stran upravit své video, zejména při nahrávání na sociální média. Například standardní poměr stran pro YouTube je 16:9, zatímco Instagram pro Stories doporučuje poměr stran 4:5 nebo 9:16.

B-Roll video v programu na úpravu videa

B-Roll je sekundární footage, která je natočena odděleně od hlavního (tj. A-roll) záznamu v průběhu natáčení videa. Obvykle se používá k přechodu z jedné scény do druhé. V případě dokumentu o válce může být A-roll mluvící hlava, zatímco B-roll záběry tanků. Tuto techniku se může vyplatit použít i ve „spotřebitelských typech videí“, jako jsou dovolenková videa: záběry party on the beach či opalování proloženy panoramatickým záběrem vln narážejících na pobřeží.

Úpravy videí, aneb praxe dělá mistra

Výše uvedený průvodce je pouze stručným úvodem k základním věcem, které se vyplatí znát začátečníkům v úpravě videa, když se chtějí ponořit do oblasti postprodukce.

To nejdůležitější? Začít a trénovat. Stejně jako mnoho věcí v životě, editace videa se mnohem snadněji dělá, než vysvětluje. Jakmile se trochu seznámíte s nějakým softwarem pro úpravu videa, věci pomalu začnou dávat smysl.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv