obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Pro mnohé mohl být vzdálený podcasting před několika lety novým konceptem. Lockdown, sociální distancování, izolace a hledání nekonvenčních řešení ale změnily současnou situaci. Pracovníci po celém světě byli nuceni přesunout svůj job do online prostředí, podcastery nevyjímaje.

Vzdálené podcasting skutečně přináší počáteční náklady na učení a některé věci, které se mohou pokazit. Nicméně přináší také příležitosti a velký tvůrčí potenciál.

Přemýšlejte o tom: prováděním rozhovorů na dálku mohou podcasteři proniknout do mnohem většího trhu potenciálních dotazovaných. Vzdálené podcasty umožňují hostům z prakticky jakékoli části světa zúčastnit se vašeho podcastu a obohatit vaši show.

Pohodlí takového přístupu pravděpodobně umožní, aby vzdálený podcasting zůstal populární v dlouhodobém horizontu, neboť nám také začne připadat normální.

I když se na první pohled může zdát skličující, vzdálený podcasting nemusí být složitý. Ať už jste ve světě podcastingu nováčci, nebo přicházíte s předchozími zkušenostmi, tento článek vám pomůže vykročit správnou nohou a najít metodu, která je pro vás a vaše posluchače nejvhodnější.

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Technická poznámka ze světa podcastů

Za prvé, existuje několik technických konceptů, které rychle uvedeme pro nováčky ve světě podcastingu.

TIP: teprve se rozkoukáváte ve světě podcastingu? Zjistěte, jak vytvořit podcast od A do Z!

Ať už se rozhodnete nahrávat audio nebo video podcasty, existují specifické funkce, které vám pomohou pochopit, jaká metoda nahrávání je pro vás vhodnější.

  • Lokální nahrávání: Když nahráváte lokálně, bude nahrávání probíhat na vašem počítači namísto přes internet. Lokální nahrávky zabrání rušení způsobenému špatným internetovým připojením a zajistí kvalitní zvuk a video bez ohledu na vaše internetové připojení.
  • Oddělené stopy: Předpokládejme, že jeden z vašich hostů zakašle během procesu rozhovoru na dálku nebo že se ze strany jednoho z hostů ozve rušivý hluk. Oddělené stopy vám umožní upravit takové zvuky a zabránit jim v ovlivnění celé konverzace. Tím, že každý z vašich hostů bude nahrán v různých kanálech, budete moci umlčet jakékoli nežádoucí části ze strany konkrétního hosta, aniž byste museli mazat jakýkoli obsah z ostatních stop. Abyste mohli pracovat se separovanými stopami, budete muset mít program na nahrávání zvuku, které je nejen kvalitní, ale i správně nastavený.
  • Komprimované soubory: Některé z nahrávacích softwarů zkomprimují audio nebo video soubory při exportu do menších souborů. Komprese vašeho záznamu bude mít za následek ztrátu kvality, takže podcasty mohou celkově znít méně profesionálně. Nicméně, jak se dozvíte v našem článku o audio formátech, komprese nemusí být démon.
  • Progresivní nahrávání: S touto funkcí se budou všechny skladby v relaci uploadovat současně, zatímco probíhá nahrávání (recording). Tím, že budete zvuk a video každého člena nahrávat postupně na pozadí, zajistíte, že se nic neztratí, pokud se jeden z členů odpojí od relace před koncem. Progresivní nahrávání také výrazně zkracuje konečný čas nahrávání, protože soubory se uploadují během recordingu.

Chcete-li dosáhnout nejlepší kvality podcastu, budete chtít zvolit metodu, která zaznamenává lokálně samostatné skladby pro každého hosta a poskytuje nekomprimované zvukové a video soubory. To vytvoří iluzi, že vy a vaši hosté jste všichni ve stejné místnosti. A teď potřebujete ještě dobré vybavení.

Setup gearu

podcastové vybavení

Upozornění: Tato příručka vám má pomoci upgradovat setup podcastu, když chcete zlepšit kvalitu zvuku a videa. Nemějte pocit, že nemůžete vytvářet podcasty, pokud nemáte všechny tyto gadgety!

Výběr tiché místnosti

Vaším prvním krokem je vybrat vhodnou místnost pro nahrávání. Kdekoli nahráváte podcast, snažte se najít klidné místo s minimálním hlukem na pozadí, takže například vypněte ventilátory a další hlučná zařízení.

Záclony, přikrývky a koberce vám pomohou minimalizovat ozvěny během nahrávání. Pokud chcete nahrát video podcast, pamatujte na osvětlení v místnosti.

Tichá místnost

Výběr mikrofonu pro podcast

Svůj hlas můžete vždy nahrát do telefonu, ale pokud chcete dosáhnout vyšší úrovně ve vašem podcastingu, budete potřebovat správný mikrofon.

USB mikrofon, který se zapojí přímo do počítače, job nahrávání z domova zvládne. Pokud však hledáte profesionálnější zvuk, XLR mikrofon s audio rozhraním je skvělou volbou.

Všimněte si, že XLR mikrofony jsou dodávány s konektorem, který je třeba zapojit do zvukového rozhraní, nikoli přímo do notebooku, jako je tomu v případě USB mikrofonu. Níže uvádíme některá z našich doporučení:

Pozice vašeho mikrofonu může mít podstatný rozdíl v konečné kvalitě zvuku. Obecné pravidlo: měli byste mít osu mikrofonu namířenou na ústa ve vzdálenosti přibližně 10 cm. Navíc začlenění pop filtru a reflexního filtru do setupu mikrofonu vám pomůže zbavit se tvrdých plozivních zvuků („p“ a „b“) a ozvěny.

Kvalitní mikrofon

Výběr sluchátek pro nahrávání podcastů

Chcete-li dále izolovat hlasy a minimalizovat překrývající se zvuky, zřejmě bude užitečné, když vy i váš host budete mít při nahrávání supraaurální či circumaurální sluchátka vestavěnými mikrofony namísto pecek alias špuntů (intraaurální sluchátka).

Bez sluchátek může mikrofon vašeho hosta zachytit váš hlas z reproduktorů při kladení otázek. Sluchátka vám poskytnou větší kontrolu nad zvukem a díky nim bude proces postprodukce mnohem lépe zvládnutelný. Některé možnosti ke zvážení jsou následující:

Výběr vhodného osvětlení a úhlů

Pokud plánujete nahrávat video podcasty, hraje osvětlení zásadní roli. Jestliže vybraná místnost nemá správné osvětlení, zvažte přidání kruhového světla webové kamery a některých dalších LED světel (jako jsou tyto sady od Neewer nebo Viltrox).

Pokud jde o umístění světla, vyhněte se umístění světel přímo nad nebo za vás. Hrajte si se zdroji osvětlení, dokud nenajdete nejlichotivější úhly pro váš obličej – s tím vám může pomoci technika tříbodového osvětlení.

Vestavěná kamera vytvoří u většiny notebooků mírně zkreslený úhel nakloněný nahoru. Umístění webové kamery na monitor tento problém vyřeší a zároveň umožní širší pohled na místnost.

Kvalitní externí webkamera také lépe zpracuje osvětlení a zvýší rozlišení vašeho videa. Pamatujte, že levnější webové kamery jsou velmi závislé na osvětlení místnosti, aby poskytovaly obraz ve vysokém rozlišení. Níže naleznete některá doporučení pro webové kamery:

Webkmera logitech c930e

Logitech C930e v celé své kráse

Software pro nahrávání podcastů: Který je pro vás ten pravý?

Rozhodnutí, který nahrávací software použít, do značné míry závisí na zvoleném formátu podcastu. Možná se chcete zaměřit pouze na audio podcasty. Nebo možná chcete nahrávat vzdálené video podcasty. Co takhle živé vysílání? Požadovaný software a procesy se budou lišit v závislosti na tom, které funkce považujete pro svůj podcast za nejrelevantnější.

  • Audio podcasty vašim posluchačům usnadní sledování vašeho pořadu kdykoli a kdekoli.
  • Video podcasty více zapojí vaše publikum do show a během sezení sdělují vizuální objekty a další relevantní informace.
  • Živé vysílání podcastů vám na druhé straně umožní komunikovat s publikem v reálném čase a vybudovat si silnější přítomnost na sociálních sítích.

Double-ender jako podcastová metoda

Double-ender je typ nahrávky, kdy každá osoba nahrává svůj hlas lokálně na svůj počítač nebo na externí zařízení. Po rozhovoru vám host pošle svůj zvukový soubor a později můžete oba konce rozhovoru spojit v postprodukčním procesu.

V této fázi budete potřebovat komplexnější nahrávací software: Audacity, GarageBand nebo Adobe Audition; všechny obsahují nástroje, které potřebujete k úspěšnému vytvoření double-enderu.

Audacity - program pro nahrávání zvuku

Audacity – program pro nahrávání zvuku

Double-ender zabraňuje kompresi zvuku a problémům s připojením ovlivňujícím váš rozhovor. Tato metoda však vyžaduje, aby vaši hosté zaznamenali vlastní stranu konverzace.

Buďte si vědomi, že to přináší zvýšená rizika: hosté nemusí vědět, jak se nahrávat, jejich nahrávání může selhat nebo (nedejbože) mohou zapomenout stisknout tlačítko nahrávání.

Při výběru softwaru pro vzdálené nahrávání podcastů je třeba zvážit několik platforem. Pojďme se ponořit do každé z nich:

Riverside.fm – program pro nahrávání zvuku

Platforma Riverside má některé skvěle funkce, které představují výhodu oproti platformám, jako je Zoom a Skype.

Riverside.fm nahrává lokálně a zajišťuje, že vaše nahrávky nebudou ovlivněny připojením k internetu. To je důležité, pokud potřebujete nahrát podcast ze 2 míst a zároveň zachovat vysokou kvalitu obsahu.

Riverside funguje jako software pro vzdálené rozhovory se samostatnými audio a video stopami pro každého hosta. To umožňuje synchronizaci všech nahrávek, což ještě více usnadňuje proces postprodukce. Lokální recording soubory jsou RAW (tj. nekomprimované), což zajišťuje vyšší kvalitu audia.1

Platforma také nabízí možnost živého přenosu vzdáleného záznamu na YouTube, Facebook, Twitter a Twitch, což umožňuje podcasterům zvýšit svůj dosah a vybudovat si silnější pozici na sociálních sítích. Přestože živé vysílání bude vyžadovat stabilní připojení k internetu, Riverside.fm také pořídí simultánní místní záznam, takže můžete relaci distribuovat, kdykoli budete chtít.

Kromě výše uvedeného nabízí Riverside mnohem více. S tímto softwarem můžete těžit z automatických přepisů podcastů, mobilní aplikace pro vzdálené nahrávání na Android a iPhone a různých užitečných editačních nástrojů pro přizpůsobení a snadné doladění podcastů k dokonalosti.

Riverside.fm - software pro nahrávání a úpravu podcastů

Riverside.fm – software pro nahrávání a úpravu podcastů

Cleanfeed – program pro nahrávání zvuku

Snadno použitelná a vhodná pro začátečníky, tato bezplatná browser application vám umožní nahrávat zvuk více lidí současně. Musíte si vytvořit Cleanfeed účet pro vzdálené nahrávání a poslat pozvánky svým hostům. Hosté obdrží e-mail s odkazem na připojení k relaci. Uvědomte si však, že Cleanfeed není typem double-enderu, protože celá nahrávka probíhá živě. V závislosti na vašich potřebách a pracovním postupu to může být pro nebo proti při hledání nejlepšího softwaru pro vzdálené podcasty.

Cleanfeed GUI

Zoom – program pro nahrávání zvuku

Tato platforma, která se snadno používá a je pohodlná, se v posledních měsících stala jedním z nejoblíbenějších nástrojů mezi podcastery. Výhodou Zoomu je, že váš host nemusí mít účet ani stahovat žádný software. Nevýhodou Zoomu je, že neodděluje stopy pro každého účastníka a soubory budou komprimovány, což sníží kvalitu nahrávek. Ačkoli Zoom podporuje živé vysílání, tato funkce není optimalizována pro tuto platformu.

Zoom - program pro nahrávání zvuku

Skype – program pro nahrávání zvuku

Stejně tak je Skype oblíbeným nástrojem pro vzdálené nahrávání díky snadnému použití. Hosté musejí mít účet, ale nahrávání hovoru je zdarma a bez časového omezení.

Skype bohužel není nejspolehlivější možností pro dosažení či vzdálené nahrávání stabilního videohovoru. Spojení se může přerušit, zvuk může být „neostrý“ a video má tendenci se rozmazávat. Podobně jako u Zoomu budou nahrávací soubory komprimovány, čímž se sníží kvalita podcastu. V zájmu poskytování vysoké kvality doporučujeme vyhnout se Skypu.

Skype - recording software

Bez ohledu na to, co si vyberete, pamatujte na zlaté pravidlo: nejlepší způsob, jak nahrávat vzdálený podcast z hlediska softwaru, je (1) lokální nahrávání, (2) samostatné stopy a (3) nekomprimované soubory.

Tipy – Příprava na show

Trénujte – třebaže podcasty tvoříte dlouho, není nikdy na škodu si před show procvičit pár otázek, které zazní v interview, nebo úvodní věty. Můžete si je také zapsat a mít je jako vodítko během rozhovoru. Mluvte jasně a dávejte si pozor na vaši výslovnost, protože to může pro vaše publikum znamenat velký rozdíl v zážitku.

Příprava hosta je neméně důležitá. Může se vyplatit například vysvětlit, jak plánujete uspořádat epizodu a jak do ní bude zapadat rozhovor. Můžete mu také dát vědět, zda plánujete modifikovat odpovědi kvůli srozumitelnosti nebo délce.

Pokud jde o položené otázky, jejich sdílení s hosty je může motivovat k tomu, aby si zapamatovali odpovědi. Pokud cílíte na neformálnější a uvolněnější atmosféru, může být rozumné nesdílet otázky přímo, nýbrž pouze informovat obecně o tématech, o nichž budete diskutovat.

Na závěr můžete svému hostu dát pár praktických rad:

  • Připomeňte mu, aby si během hovoru našel klidnou místnost
  • Doporučte mu, aby si nasadil sluchátka
  • … a dejte mu prostor, ať vám položí jakékoli otázky týkající se celého procesu.

Tipy – během nahrávání podcastu

Přišel den, kdy jste připraveni zahájit interview. Než podcast začne, projděte si tento kontrolní seznam:

  • Spusťte nahrávání na vychladlém zařízení. Pokud nahráváte na vašem notebooku, ujistěte se, že nezačínáte nahrávat po několika hodinách v provozu. Minimalizujete tím pravděpodobnost, že se ventilátor vašeho notebooku zapne na vysoký výkon a vytvoří během nahrávání zbytečný hluk.

Notebook se přehřívá

  • Mějte Wi-Fi připojení co nejsilnější a nejkonzistentnější. Otestujte si rychlost připojení k internetu předem a v případě potřeby zkuste přesunout router blíže k místu nahrávání.

Silná wifi

Nezapomeňte otestovat úrovně a tok signálu na mikrofonu, telefonu nebo jiném zvukovém zařízení. Po zahájení hovoru nejprve zkontrolujte úrovně a po 5 minutách znovu. Pokud vykazují dobré výsledky, dále je neupravujte.

Před zahájením rozhovoru nezapomeňte (!) stisknout záznam (record).

Nikdy není na škodu mít záložní nahrávku, pro všechny případy. Například Riverside.fm vám vždy vytvoří záložní online nahrávku, aby se nic neztratilo, takže se netřeba ničeho obávat.

Je čas zahájit vzdálený záznam rozhovoru podcastu! Relaxujte a užívejte si. Naslouchejte svému hostu a povzbuzujte ho, aby mluvil („hmm“, „to jste vystihl dobře“, „to máte pravdu“). Pamatujte, že váš seznam otázek by měl být vodítkem, nenechte jím omezovat vašeho dotazovaného. Pokládejte otázky na základě jejich odpovědí a nechte se vést vaší zvědavostí.

Skvělé rozhovory často působí jako přirozená konverzace, takže nemusíte vyplňovat všechny okamžiky ticha během hovoru. Necháte-li nahrávku vyvíjet se jako skutečný rozhovor, umožní to vašemu publiku zapojit se do pořadu.

Při živém přenosu máte jedinečnou příležitost komunikovat s vaším publikem. Zajímavou funkcí Riverside.fm je, že vaši posluchači budou moci zavolat prostřednictvím videa a položit otázky během virtuálního rozhovoru. Využijte této příležitosti! Tato interakce nejen zvýší zapojení vašeho publika do podcastu, ale také poslouží k propagaci vašeho pořadu na sociálních sítích.

Když se hovor chýlí ke konci, nezapomeňte poděkovat vašemu hostu a publiku. Pokračujte v nahrávání, když hovor zavěsíte, a pokud můžete, nechte nahrávku běžet několik sekund naprostého ticha (tj. „zvuk místnosti“) na samém konci, což využijete při přechodech, úpravách záplat nebo redukci šumu během hovoru.

Tipy – Postprodukce podcastu

Postprodukční proces při podcastu je vaší šancí vyleštit nahrávku, aby zněla a vypadala profesionálněji. Právě v tomto kroku si všimnete výhod lokálních nahrávek a samostatných zvukových (a obrazových) stop.

Existují různé platformy pro úpravu podcastů. Některé z nejpopulárnějších možností zahrnují Pro Tools, REAPER, Audition, Hindenburg, Audacity a GarageBand. Všechny mají podobné funkce, které vám umožňují upravovat, mixovat a exportovat zvuk do souboru, jenž můžete proměnit v podcast. Pokud jste zvuk nahráli pomocí double-enderu, budete muset oba nahrávky spojit do jediné soudržné epizody.

DAW Reaper

U audiovizuálního obsahu je tento krok na vás. Mnoho podcasterů nahraje RAW záběry, aby si diváci mohli rozhovor zažít přesně tak, jak byl veden. Jiní provádějí pouze drobné změny záznamu.

Pokročilý nahrávací software vám obvykle usnadní postprodukci širokou škálou nástrojů, mezi něž často patří i šikovné utilitky, třeba na vytvoření krátkých shareable klipů.

Bez ohledu na to, co se během tohoto procesu rozhodnete udělat, udržujte ve věcech pořádek:

  • Logicky pojmenujte své soubory
  • … a seřaďte je do strukturovaných složek
  • Uchovávejte nezpracované (raw) záznamy v bezpečí.

Vzdálené podcasty jako budoucnost, nebo nás čeká návrat do studia?

Vzdálené podcasty sice vyžadují určité úpravy, ale vyplatí se to považovat za hodnotnou investici. Znalosti ve světě podcastingu se mohou také stát důležitým přínosem v dobách, kdy se zdá, že práce na dálku získává široké přijetí.

„Médium [podcasting] pevně vstoupilo do hlavního proudu,“ řekl Tom Webster, senior viceprezident společnosti Edison Research, na základě výsledků studie z roku 2019. Vzdálený podcasting má obrovský potenciál nejen pro podcastery, ale i pro větší společnosti. Již nyní můžeme vidět podcasty používané pro interní komunikaci ve firmách různých velikostí, pomalu předbíhající firemní newslettery.

A co víc, 54 % amerických spotřebitelů podcastů uznalo, že s větší pravděpodobností zváží značky, které slyší inzerované v podcastech. Ať už ve volném čase, nebo při pracovních schůzkách, pravděpodobně uvidíme, že se podcasty stávají stále důležitější součástí našich životů.

V Zábavných médiích věříme, že zvládnutí techniky vzdáleného nahrávání se v příštích letech vyplatí. Naším cílem je inspirovat, a proto sami tvoříme smysluplné podcasty. Podívejte se třeba na epizodu o Filipu Soukupovi: modernímu obchodníkovi

Další epizody podcastů naleznete na Spotify. Pokud ale chcete audiovizuální zážitek, mrkněte na YouTube.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit









    Všechny položky označené * jsou povinné

    Zábavná média s.r.o.

    • V Novém Hloubětíně 874/12
    • 198 00, Praha 14
    • IČ: 09542515
    • Tel.: +420 775 927 800
    • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv