YouTube údajně nabízí podcasterům granty až do výše 300 000 $ na hostování jejich obsahu na platformě pro sdílení videí. Peníze lze použít na vybavení, vývoj a další užitečné věci.
Popularita podcastů v posledních letech vzrostla, což způsobilo, že se mnoho platforem v této oblasti začalo snažit držet krok s dobou.
Tento krok navazuje na rostoucí popularitu podcastů v posledních letech, kdy společnosti jako Google, Apple a Amazon uvolňují služby, které se zabývají výhradně tímto typem obsahu. Nedávno se také proslýchalo, že Twitter se připojí k rozjetému vlaku s vlastní funkcí podcastů. Zdá se však, že skutečným konkurentem YouTube, pokud jde o oblast podcastů, je platforma pro streamování hudby Spotify.
Od prosince 2021 má Spotify na své platformě údajně více než 3,2 milionu podcastů. Streamingová služba nabízí také funkci The Podcast Charts, která řadí tvůrce podle aktivity posluchačů. Spotify také vyvinulo Anchor.fm, aplikaci pro podporu podcastů, kde mohou uživatelé vytvářet, upravovat, distribuovat a zpeněžit svůj podcastový obsah.

Spotify je v současnosti jednou z nejlepších platforem pro podcasty.
Obsah - Najdi si rychlou odpověď!
YouTube versus Spotify: co je pro tvůrce podcastů lepší?
Opravdu záleží na tom, jaký jste tvůrce, ale obecně platí, že YouTube a Spotify jsou oba skvělé způsoby, jak poskytovat obsah podcastů. Koneckonců, lidé znají obě platformy a obě jsou známé pro krátký i dlouhý obsah. Úpravy, využívání kreativ a správné nahrávací nástroje jsou stejně důležité při vytváření obsahu v případě obou platforem.
Vzhledem k vizuální povaze YouTube však může být náročné natáčení s kulisami a vytváření studiového setupu, který by lidem přišel zajímavý. Pokud máte velké plány, směle do toho. Ale pokud plánujete prostý, standardní podcast, zamyslete se, zda bude vizuální prvek přínosem. Vizuál totiž obvykle znamená i podstatně více vybavení, neboť vyladění vašich kamer a mikrofonu může vyžadovat různé příslušenství, jako jsou stojany či RIG držáky. Zato relace záznamu zvuku vyžaduje pouze stolní mikrofon.
YouTube je také přesycený jinými typy obsahu ve srovnání se Spotify, které cílí pouze na zvukové formáty, jako je hudba, audioknihy a podcasty. Díky tomu bude dohledatelnost vašeho podcastu na Spotify mnohem snazší.
Tip: podívejte se, jak vytvořit podcast s vysokým potenciálem úspěchu (nejen) na Spotify
Pro toto kolo je to výhra pro Spotify.
YouTube vs. Spotify: co je pro posluchače lepší volba?
Nejdříve jsme se bavili o tvůrcích, nyní nás bude zajímat druhý tábor: posluchači.
YouTube nelze použít jako aplikaci na pozadí, což znamená, že pokud chcete poslouchat podcast v neplacené službě YouTube, musíte mít obrazovku po celou dobu zapnutou. Spotify vám dává svobodu poslouchat podcasty při multitaskingu s vaším zařízením. Pokud tedy nepoužíváte YouTube Premium, pravděpodobně vám bude Spotify více vyhovovat.
Takže… vyhrává opět Spotify.
Spotify či Youtube… Obsah je král!
Celkově je docela snadné pochopit, proč se YouTube snaží využívat různé zdroje, aby konkurovalo všemožným platformám při hostování téměř každého typu obsahu. Koneckonců, znovu a znovu se prokázalo, že je to platforma, která si dovede udržet svou relevanci i v případě, že má soutěžící typu dnes již neexistující Vine či současnou internetovou posedlost Tiktok. Přesto je stále nejisté, zda uspěje či ne proti Spotify. Ale ať se stane cokoliv, jsme si jisti, že YouTube v brzké době nezmizí.
Na kterou podcastovou platformu vsadila Zábavná média?
Protože nejsme žádní troškaři a máme velké cíle, publikujeme naše díla na obou podcastových platformách: Zatímco na Spotify si naši posluchači mohou užít čistý audio zážitek, naše Youtube podcasty jsou obohaceny o vizuální složku.
Přinášíme vám ukázku z každé platformy…