obchod@zabavnamedia.tv +420 775 927 800

Honza Slavík je Business & Innovation designer, který má rozhodně co říci k umělé inteligenci!

Umělá inteligence je nemalou částí veřejnosti viděná jako ohrožení lidských pracovních míst. A celkově je tendence dívat se na AI spíše negativně. Není divu, když takové zprávy nás bombardují z médií. Honza Slavík ale vysvětluje, že je namístě dát spíše na názor odborníků v této oblasti.

Současný odborný pohled je ten, že AI – jakožto každý nástroj – se dá využít i zneužít. Musíme se naučit s umělou inteligencí správně pracovat, stejně jako adaptovat se na tuto (nevyhnutelnou?) změnu. Skutečně, AI se jen tak nezbavíme; naopak o ní uslyšíme stále častěji. Panika je k ničemu, nadšení nebezpečné. Chce to střední, opatrnou, možná až skeptickou cestu.

Fotka z natáčení - podcast Honza Slavík

Fotka z natáčení – podcast Honza Slavík

Obsah - Najdi si rychlou odpověď!

Kvůli AI v ohrožení nejen dělnické profese

Některé profese jsou „krádeží“ pracovních míst ohroženy více než jiné…

Už dlouhou dobu se vědělo, že umělá inteligence se pojí s rizikem ztráty práce pro manuální profese typu dělník či prodavačka. ChatGPT však dokázal, že v ohrožení jsou i kancelářští zaměstnanci apod. 

Fotka z natáčení - podcast Honza Slavík

Fotka z natáčení – podcast Honza Slavík

Proč se bojíme umělé inteligence?

Honza míní, že emoce ohrožení pramení z „mediálního masírování“. Z hromadných sdělovacích prostředků jsme už tak přesyceny negativními, úzkostnými zprávami, že „stačí ťuknout do čehokoli, a lidi se rychle vyděsí.” Je v pořádku vidět nebezpečí, ale nesmíme se z toho hroutit; musíme to prostě přijmout a naučit se s tím pracovat, fungovat, racionálně na to reagovat.

Fotka z natáčení - podcast Honza Slavík

Fotka z natáčení – podcast Honza Slavík

Hoďte AI za hlavu a raději se vzdělávejte

AI bude – podle Honzy – “do pěti, deseti let ve spoustě oborů v mnohem větší míře, než je dnes.”

Je potřeba pracovat sám na sobě, abyste si zajistili jistější místo na trhu práce. Samozřejmě, umělá inteligence se nakonec dotkne asi každého, ale vzdělaní, progresivní lidé budou mít větší šanci na přežití a na uchopení situace ve vlastní prospěch. Je to podobné jako expanzí osobních počítačů: museli jsme se jej naučit ovládat, a kdo se tomu hodně věnoval, dnes může být na lukrativních pozicích typu programátor.

Ano, umělá inteligence se může dotknout i kreativců… Ale než se tak stane, co takhle se podívat na to, jak co nejrychleji získat Spotify followery.

Další přirovnání může být “železnice”. Rozšíření železničních sítí vedlo ke změnám v životě lidí – čemuž se museli přizpůsobit – ale hlavně k rozvoji měst.

Umělá inteligence je jako požár: nesmíme panikařit, musíme vymyslet plán, jak se dostat do bezpečí; aneb musíme se zamyslet nad tím, jaký druh práce nám umělá inteligence vezme: pokud mi vezme celé zaměstnání, je namístě se naučit něco jiného; pokud sebere jen část, tak se kariérně zaměřit na tu část práce, která není ze strany strojů ohrožena.

Snažím se zaměřovat na to, co na trhu teprve bude; ne se to začít učit, až to na trhu bude.

Fotka z natáčení - podcast Honza Slavík

Fotka z natáčení – podcast Honza Slavík

Proč vůbec vzniká AI?

Jednoduše – lidé jsou pohodlní, nechtějí (tolik) pracovat. To není nutně negativní. Umělá inteligence nám může usnadnit/automatizovat různé úkony, takže můžeme ušetřit energii a věnovat ji jinde. Například Slavík přiznává, že 50% jeho práce je v dohledné době automatizovatelných umělou inteligencí. Jedná se zrovna o tu část práce, která ho spíše zdržuje a otravuje, než posouvá. Takže pokud to zastane AI a Honza zároveň nezpohodlní, bude se moci rychleji vyvíjet…

Právě technologie mají tendenci lidstvo zpohodlňovat, ač je to spíše o našem nastavení (a vůli): například nemusíme mít auto, ale můžeme chodit na MHD.

Je naše společnost k ničemu?

Honza přiznává, že české společnost má více než jednu mouchu. Nicméně celkově vidí Česko spíše pozitivně. Nemáme zde války, je tu zdravotnictví zdarma.

Fotka z natáčení - podcast Honza Slavík

Fotka z natáčení – podcast Honza Slavík

Kde najdete Honzu Slavíka?

Honza Slavík – jakožto business profesionál – je aktivní na síti LinkedIn a na Twitteru. Jako typický freelancer má i vlastní webovky. Nechybí ani klasická dvojice sociálních médií: Facebook a Instagram.

Zajímavostí je, že Honza není žádný “kancelářský povaleč”. Dost sportuje (včetně přemýšlivého pochodování po bytě), jak ukazuje zejména jeho Instagram profil. Udržovat se v pohybu je jedním ze způsobů, jak zdravě pracovat u počítače.

Fotka z natáčení - podcast Honza Slavík

Fotka z natáčení – podcast Honza Slavík

Tak na co čekáte?

Pusťte si podcast Autentická výzva, epizodu s Honzou Slavíkem a získejte nový pohled na AI!

Líbil se vám podcast s Honzou Slavíkem?

Tak co se podívat na další podcasty Zábavných médií? … Tedy chtěli jsme říci „Autentických médií“.

Třeba na Jakuba Jíru, který je nejen moderátor, ale (třeba) také znalec Clash of the Stars!

Věděli jste třeba, že Jíra považuje tuto bojovou show za největší mediální značku v Česku? To se musíte podívat i na bonusové video tohoto podcastu – stojí za to.

Nebo jste spíše než na boj na zdravý životní styl? Co takhle se dozvědět něco o výživě? – Nikola Homolková je netradiční nutriční poradce, který jen tak někomu nepomůže….

Zajímají vás další epizody podcastu „Autentická výzva“ od Autentických médií. Podívejte se na Youtube kanál Autentických médií –  a to na playlist „Celé epizody„.

Pavel Drahonovsky
Sdílet:  
Mohlo by vás zajímat
Kontakt

Nech si od nás natočit video
nebo si poradit

  Všechny položky označené * jsou povinné

  Zábavná média s.r.o.

  • V Novém Hloubětíně 874/12
  • 198 00, Praha 14
  • IČ: 09542515
  • Tel.: +420 775 927 800
  • E-mail: obchod@zabavnamedia.tv